sata-levyä ei löydy

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jyry 30.04.2007.

  1. jyry

    jyry Guest

    ostin uuden sata-levyn (wd gaviar se16 320gb) ja levy koneeseen, sata tuki biossissa päälle,sata ajurit asennettu, muttei kone tunnista levyä lainkaan, ei bios eikä windows tietenkään.itseltäni loppu neuvot ja taidot ja hermotkin alkaa loppua, joten kaikki apu tervetullutta. koneessa on 2-pata levyä jotka toimivat normaalisti. emolevy epox 8k9a71. olen lukenut aiheesta paljonkin viestejä, muttei apua ole löytynyt!
     
  2.  
  3. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Onhan levy siltattu hitaampaa tilaan, jos vain kyseinen mahdollisuus löytyy? Oothan käynyt katsomassa löytyykö se levy levynhallinnasta?
     
  4. jyry

    jyry Guest

    ei löydy levynhallinnasta,noita jumpperiasetuksia on kokeiltu, mutta mikä lie sille hitaammalle. ei vaikutusta!!
     
  5. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Käytätkö nyt konetta IDE kovoilta? Mihin se SATA ajuri on asennettu? Mikä sulla on BIOSissa ensimmäinen boottilaite ja muut?
     
  6. jyry

    jyry Guest

    käytän konetta ide-levyltä,ide-levyt olisi tarkoitus säilyttää koneessa.käynnistys järjestys,floppy,hard disk,ls120? mikä lie tarkalleen tuo ls120! ajurit asensin eka kerran emolevyn cd:ltä, toisen kerran otin ajurit epoxxin sivuilta ja siirsin ne levykkeelle ja sieltä käynnistyksen yhteydessä koneelle, mutta minne ne on siellä asentuneet, sitä en tiedä. tätä uutta levyä ei näy myöskään raid biossissa. olen myös poistanut muut kiintolevyt ja laitoin ainostaan tuon sata-levyn koneeseen, ei löytynyt. samoin yritin asentaa siinä yhteydessä windowsin levylle, ei löytänyt levyjä lainkaan.
     
  7. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    eli asenna ajurit uudelle levylle sitte käynnistävalikko->Ohjauspaneeli->järjestelmä klikkaa järjestelmä auki ja avaa laite hallinta siellä pitäs olla se sun levy todenäkösesti vielä tuntemattomassa formaatissa tuplakilkkaa ja ota käyttöön se pitäs alustaa ntfs formaattiin
     

Jaa tämä sivu