En tiedä onko näistä nyt mikään niin erityisen hyvä, mutta hintahaarukka on enintään 100€ ja paikka PCIe. Mikä siis näistä kannattaa ostaa (saa ehdottaa myös jotain muuta samanhintaista...)? GIGABYTE GV-NX73T256P-RH - GeForce 7300 GT 256 Mb HDTV/TV out/DVI PCI Express POINT OF VIEW GeForce 7600GS 256 Mb PCI Express SPARKLE GeForce 8500 GT 256 Mb TVHD/DVI PCI Express Emolevyksi on tulossa GIGABYTE GA-945PL-S3
Oletko päivittämässä muuta kokoonpanoa? Nykyiseen enintään 7600gs. Tosin tuollakin prosessori jää pullonkaulaksi.
Valotappa ensin vähän tilannetta. Siis jos tuo emo on tulossa sinulle niin ei tuo XP prossu kyllä sille käy...
Hups, en ole päivittänyt tietojani, tosiaan, tuleva kokoonpano: Prosessori: INTEL Core 2 Duo E6400 ~ 2.13 GHz Emolevy: GIGABYTE GA-945PL-S3 Näytönohjain: Ehdotelkaa... Äänikortti: Creative SoundBlaster Live! 5.1 RAM: 2 x 256mb Virtalähde: 480W Kovalevyt: Seagate Barracuda 160gb SATA-II kovalevy + 200gb LaCie ulkoinen kovalevy EDIT: Mielestäni tuo SPARKLE GeForce 8500 GT 256 Mb näyttää parhaalta vaihtoehdolta. Mitä mieltä te olette? EDIT2: Niin, ja voittaako tuo Sparkle muuten ATI Radeon 9600XT:n?
No sun kannattaisi nyt vain odottaa ja säästää lisää rahaa. 100€:lla, et saa hyvää näyttistä, ellet osta käytettyä. Toiseksi sinulla on todella vähän muistia joten ainakin yksi 512mb kampa kannattaa hommata. Sen vaikutuksen huomaat taatusti pelikäytössä.
Sen 512mb kamman ajattelin ostaa hieman myöhimmin, ensin nuo muut... No, mutta kumpi voittaa: SPARKLE GeForce 8500 GT vai ATI Radeon 9600XT?
Ehdottomasti enemmän muistia.. 2x1024Mb tai vähintään se 1024Mb niin voit lisätä myöhemmin sen toisen. Kyllä noista vaihtoehdoista. Voittaa. Tuossa suuntaa antava lista näytönohjaimien tehoista.. http://www.jathardware.com//index.php?option=com_content&task=view&id=74&Itemid=30
Eli siis toimiihan nämä osat toisiensa kanssa (kunhan varmistan...): Prosessori: INTEL Core 2 Duo E6400 ~ 2.13 GHz Emolevy: GIGABYTE GA-945PL-S3 Näytönohjain: SPARKLE GeForce 8500 GT Äänikortti: Creative SoundBlaster Live! 5.1 RAM: 2 x 256mb Samsung DDR SDRAM Virtalähde: 480W Kovalevyt: Seagate Barracuda 160gb SATA-II kovalevy + 200gb LaCie ulkoinen kovalevy EDIT: Emolevyn tiedoissa lukee sen tukevan DDR2 -muistia, tukeeko se myös DDR -muistia?
ei nuissa muisteissa kannate säästää osta tällainen paljon tehokkaampi www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto