Koko tietokonelaitteiston uusiminen

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Uteliasko 25.04.2007.

  1. Uteliasko

    Uteliasko Member

    Liittynyt:
    24.04.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen päivittämässä koko tietokonelaitteistoni ja tarvitsisin vähän asiantuntemusta avuksi.

    Seuraavan kerran päivitän kaikki arviolta noin 4,5 vuoden päästä, pikku päivityksiä teen tarpeen mukaan ennen sitä ja tämä tarvitsisi huomioida suunnittelussa. Budjetti rajaa ei ole, mutta kuka maksaa DVD-asemasta 40,00 euroa, jos 39,95 euron asema on yhtä hyvä :) Eli mahdollisimman halvalla yritetään päästä, mutta mistään tarpeellisesta ei tingitä.

    Kellotuskokemusta ei ole, mutta voin sen opetella, jos se on kannattavaa.

    Päivitykseen kuuluu tietokone oheislaitteineen, äänijärjestelmä tietokoneeseen, kannettava nettiyhteyksineen sekä monitoimikone.

    Sekä pöytäkone, läppäri että monitoimikone tulevat olemaan eripuolilla kämppää ja olemaan yhteydessä toisiinsa ja internettiin ZyXEL Prestige P660HW-D1 -tukiaseman/ADSL-modeemin välityksellä. Nettiyhteyteni on Soneran 8/1 laajakaista.





    PÖYTÄKONE

    Koneella olisi tarkoitus:

    - ladata paljon DVD- ja teräväpiirtovideoita, polttaa ne DVD-R-levyille ja sitten katsella niiltä. --> Polttavan pitäisi olla sen verran laadukas, ettei se lyhennä poltettujen levyjen käyttöikää.

    - käydä usein laneissa pelaamassa Quake 4, Unreal Tournament 2004, Empire Earth II, Age of Empires III, Warcraft III: Reign of Chaos, Day of Defeat: Source, Counter-Strike: Source, Battlefield 2142 ja Unreal II: The Awakening -pelejä (muuten en pelaa ollenkaan). --> Mahdollisimman paljon laitteista keskusyksikön sisälle (paitsi kiintolevyt). Hiiri ja näppäimistö pitäisi olla pelikelpoisia (mutta myös mahdollisimman halvat). Giganen verkkokortti

    - kuunnella mp3-musiikkia (hyvä laatuista)

    - käyttää 32-bittistä Windows XP Professional, 64-bittistä Windows Vista Ultimate, Ubuntu ja Fedora Core -käyttöjärjestelmiä --> löytyykö tai tuleeko varmasti myöhemmin löytymään Linux-ajurit

    - katsella ja nauhoittaa ajastamalla digi-TV-lähetyksiä (kämpässäni on kaapeliverkko)

    - surffailla netissä

    - käydä web-kamera keskusteluja (web-kameran ei tarvitse olla mikään hyvä)

    Muuta huomioitavaa:

    - olen välillä pitkiä aikoja poissa kotoa (kone on aina päällä) --> joku UPS-laite voisi olla hyvä, ihan se riittää ettei kone sammu alle kahden minuutin sähkökatkoksista ja pidemmän katkon sattuessa sammuttaa koneen turvallisesti.

    - olen laiska siivoamaan --> pölysuodattimet kotelossa voisivat olla hyvät, vai mitä?

    - näppäimistön ja hiiren on oltava mustia

    - käyttis-kovalevyjen nopea vaihtaminen --> kelkka taitaa olla järkevin?

    - muut kovalevyt ulkoisija --> eSATA taitaa olla järkevin vaihtoehto? myös USB 2.0 tarvii ulkoisistalevyistä löytyä, paras hinta/laatu/tila ratkaisee.

    Vaatimuksia tulevaisuudessa(ko):

    - HD DVD/Blu-ray -levyjen polttaminen

    - Unreal Tournament 3 tulee tärkeimmäksi lanipeliksi

    - toinen näyttö kiinni koneeseen leffojen katsolua varten --> näytönohjaimessa kaksi lähtöä

    - vähintään kolme eSATA väylää





    ÄÄNIJÄRJESTELMÄ

    Laitteistolla olisi tarkoitus:

    - Tietokoneen kautta katsella videoita (5.1) ja kuunnella hyvälaatuista mp3 musiikkia

    Muuta huomioitavaa:

    - huoneen koko noin 20m²

    - kerrostalo, mutta osa naapureista on kuuroja ja osa bilettejiä :)

    Vaatimuksia tulevaisuudessa(ko):

    - Teräväpiirto? 7.1?





    MONITOIMIKONE

    Koneella olisi tarkoitus:

    - skannata kuvia ja tekstiä koneille

    - tulostaa mustavalko- ja väritulosteita sekä kuvia että tekstejä

    - kopioida ilman tietokonetta mustavalkotekstejä

    Muuta huomioitavaa:

    - Kannattaako ostaa WLAN-monitoimikone vai verkkomonitoimikone ja WLAN-tukiasema?





    KANNETTAVA

    Koneella olisi tarkoitus:

    - etäkäyttää kotikonetta, surffailla netissä, päivittää web-sivuja, käydä web-kamera keskusteluja. nettiin pitäisi päästä olen sitten missä päin tahansa Riihimäkeä (ei kummiskaan liikkeessä), ei missään muualla (paitsi kotona WLANin kautta) --> tämä on tuottanut eniten pään vaivaa, mikä olisi paras ratkaisu? @450? HSDPA?

    - katsella DVD-elokuvia

    - käyttää 32-bittistä Windows XP Professional -käyttöjärjestelmää

    Muuta huomioitavaa:

    - tavallinen hiiri

    - vähintään yksi eSATA tai USB 2.0 portti ulkoistakovalevyä varten (ei ole mitään väliä, että kumpi)





    LOPUKSI

    Perustelkaa mieluusti valintanne.

    Anteeksi tekstin sekavuus ja kirjotushöröt (mikä se uni on? :) ).

    Kiitoksia jo etukäteen!
     
  2.  
  3. Uteliasko

    Uteliasko Member

    Liittynyt:
    24.04.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
  4. Regel

    Regel Regular member

    Liittynyt:
    27.05.2006
    Viestejä:
    589
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ainakin keskusmuistia saa olla se 2 GB - halvinta mahdollista 800 MHz:n muistia.
     
  5. atholn

    atholn Regular member

    Liittynyt:
    16.12.2006
    Viestejä:
    1,079
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  6. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Vaihda vielä tuo näyttis MSI:n versioon, se on hieman ylikellotettu jo valmiiksi ja vain ~10€ kalliimpi.

    Edit: Koteloksi joko p150 tai p180. P180:neen joudut vielä valitsemaan virtalähteen, kuten Antec Neo HE 500W tai 430W.
     
    Viimeksi muokattu: 28.04.2007
  7. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tuo emolevy on SLI-ominaisuudella, jos aikeissa lisätä toinen kortti tulevaisuudessa niin ok valinta, muuten koriin voisi tiputtaa vaikka abit:in ab9.
    Jos olet kunnollista web-kameraa hommailemassa niin kannattaisi siirtyä vähän kalliimpaan sarjaan, nuo halvat antaa järjestäen vähänkin pimeemmissä ympäristöissä aika surkeata kuvaa, kun optiikat on tehty niin halvalla hinnalla.
    Jos itse olisin nyt ostelemassa tuommoisella vähän löysemmällä budjetilla tulostin/scanneri yhdistelmää, niin valinta menisi varmaankin jo laser tekniikan puolelle. Vaikka mustesuihkulla kuvanlaatu olisikin vähän parempi, niin laserilla tulee kustannukset huomattavasti halvemmiksi, eikä kasetit kuivu vaikka olisikin hetken käyttämättä.
    Tuo kahden kovalevyn ratkaisu hiukan ihmetyttää, mutta tuohan se tietenkin varmuutta toimintaan, mutta paino kasvaa vaikka ei paljon niin kuitenkin. Lanikäyttöä ajatellen..
     
  8. koW4Rlock

    koW4Rlock Regular member

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    353
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuohon kannettavaan voisi olla hyvä tuo @450, Dell on mahdollisesti (?)tuomassa markkinoille tälläisellä ominaisuudella varustettua kannettavaa.
    HSDPA toimii vain suurissa asutus-keskuksissa tai niiden liepeillä.
    Dell olisi hyvä valinta myös linuxia ajatellen, koske ne on tuomassa markkinoille linux-koneita(jos palvelulla riittä kiinnostusta). Itse olen asentanut Dellin koneeseen Ubuntun (7.04) ja hyvin pyörii berylit ja muut =).

    Mutta jos haluat käyttää Windowsia niin näitäkin tietysti on.
     
  9. zekit

    zekit Guest

    laitoin yv.
     
  10. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tuosta pienemmästä kovalevystä vielä, seagate diamondmax, kuulostaa jotenkin maxtorin ja seagaten fuusioitumisen tekeleiltä. Siis seagaten kuorissa maxtorin tekniikka. Elikkäs se kannattaa laittaa vaihtoon, vaikka osa levyistä toimiikin niin silti luottamusta ei itseltäni ainakaan löydy.
     
  11. Uteliasko

    Uteliasko Member

    Liittynyt:
    24.04.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Aluksi kysyisin vähän näytönohjaimista. Löysin uuden suosikin --> Club 3D Radeon 8500 GT 256 Mt PCI-E Eikö tämmöisellä pysty pelaamaan noita edellä mainittuja pelejä, kun täällä ehdotellaan näytönohjaimia, jotka ovat puolet kalliimpia kuin autoni pari vuotta sitten, kun ostin sen :)

    Laitan 2 GB.

    Onhan se tehokkaampi, mutta...
    - se on myös 240 euroa kalliimpi
    - siitä puuttuu monimuistikortinlukija ja levykeasema, joista hintaan tulee vielä noin 16 euroa lisää
    - toi digi-tv-kortti on käsittääkseni antenniverkkoon ja mullahan oli kaapeli?
    - prosessori on suurin piirtein puolet kalliimpi ja olen saanut käsityksen, että jos noi molemmat kellotetaan niin paljon kuin on mahdollista turvallisesti ja ilman lisäinvestointeja, niin ne ovat silloin suurin piirtein saman tehoisia? Lisäksi tarvitsenko edes noin paljon prosessoritehoa, kuin mitä toi minun vaihtoehto antaa vakiona?
    eli tuon ehdottamasi emolevyn vaihdan pakettiini, mutta muista kaipaisin vähän keskustelua?

    Käsittääkseni noissa kummassakaan ei ole kaipaamaani pölysuodatinta? P150 muuten vaikuttaisi mielenkiintoiselta. P180 taas tulisi virtalähteineen paljon kalliimmaksi, enkä löytänyt siitä mitään parempaa kuin Sonata II:ssa on?

    SLI-ominaisuutta tuskin tulen ikinä tarvitsemaan, kun en tosiaankaan pelaa kuin laneissa ja Unreal Tournament 3 on ainoa peli minkä takia voin konetta tämän 4,5 puolen vuoden sisällä päivittää. Mutta Abit AB9:ssa ei käsittääkseni ole noita eSATA-liitäntöjä?

    Kotikoneen web-kameralta riittää se, että normaalissa sisävalaistuksessa pystyy tunnistamaan parin metrin päässä olevat henkilöt. Tähän taitaa toi ehdottamani sopia?

    Tulostuskustannuksista ei taida oikein kannata välittää, koska tuolla laitteella tullaan tulostamaan vain joku 5000 arkkia sen eliniän aikana :) Ja kun laserinkin pitäisi olla värilaser ja WLANilla, niin sen hinta pomppaa jo moninmoninkertaiseksi mustesuihkuun verrattuna, kai?

    Itse en kanssa ollenkaan pidä kahden kovalevyn ratkaisusta, mutta en keksinyt muutakaan? Eli tuohon pienempään olisi tarkoitus asennella "testikäyttiksiä", kun käsittääkseni Windowsilla on pahana tapana sotkea käynnistyslatain, jolloin Windowsin asentamisen jälkeen pitää aina asentaa myös Linux, vai?

    Kannettavaan asennan XP Professionalin, koska siitä on eniten kokemusta eikä reissun päällä ole aikaa tapella Linuxien ja Vistan kanssa.
    HSDPA ei taida kyllä toimia koko Riihimäen alueella ongelmitta, niin toi @450 taitaa olla ainoa mahdollisuus? Tietääkö kukaan mitään muita vaihtoehtoja?
    Jos hommaan tuon @450-netin tuohon kannettavaan, niin mitä muuta pitää ottaa huomioon kannettavan valinnassa, kuin että siinä on PCMCIA paikka @450-modeemille?

    Huomasin kyllä viestisi, mutta pyysin neuvoa, enkä hintatarjouksentarjouksia :)

    Itselläni on tossa vieressä pino noita Maxtorin levyjä, jotka ovat alkaneet sohlaamaan eli vaihtoon menee ja nopeasti :)





    Pöytäkone, keskusyksikkö <-- Näyttää tällä hetkellä tältä, muihin ei ole vielä tullut muutoksia.
     
  12. Demus

    Demus Regular member

    Liittynyt:
    12.01.2007
    Viestejä:
    300
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Pirkkaniksi: Pölysuodattimen saat naisten sukkahousuista. Eli leikkaa sopiva pala, venytä aukon kohdalla ja kiinnitä. Itse en ole moista viritelmää tehnyt (olen vaa lukenut), mutta on varmasti hyvä ja halpa. Ainoa miinus on se, ettei sitä voi kovin helposti pestä/putsata, mutta tietyin väliajoin voi vaikka vaihtaa sitten kokonaan. Eli minusta ei kannata maksaa ylimääräistä vain sen takia, että kotelossa löytyy suodatin (yleensä moisissa koteloissa tosin löytyy paljon muutakin hyödyllistä kuin pelkästään se suodatin).

    Olisiko Antec NSK6000 tai NSK6500 430W -kotelot mitään? Suht halpoja ja ainakin minusta laadukkaita (P150:n karvalakkimalleja).

     
  13. Uteliasko

    Uteliasko Member

    Liittynyt:
    24.04.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Alunperin aattelinkin itse tehdä suodattimet, mutta pelkäsin ilmankierron menevän pilalle. Mutta sukkahousuissa ei kyllä pitäisi olla sitä ongelmaa :) Kiitoksia hyvästä vinkistä! :)

     
  14. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Mitä nyt olen kuullut niin tuosta Antec Sonatasta on noita virtalähteitä poksahdellut ihan kiitettävästi, että ota ihmeessä P150. Ei se ilmanpuhdistin mikään niin uber ole, monet ovat ottaneet sen kokonaan pois.
     
  15. Uteliasko

    Uteliasko Member

    Liittynyt:
    24.04.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eikös Sonata II:ssa ole korjattu asia? Ja eikö P150:aan saa mahtumaan vain tiettyjä näytönohjaimia? Jostakin oon kuullut :)
     
  16. Demus

    Demus Regular member

    Liittynyt:
    12.01.2007
    Viestejä:
    300
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    NSK6000 ja NSK6500 ovat identtisiä, ainoa ero on juurikin toi virtalähde. NSK6500:n virtalähde ei ole yhtä hyvä kuin esim. P150:ssä (NeoHE 430W), mutta minusta ajaa asiansa.

    Virtalähteeksi suosittelisin BeQuiet StraightPower 450W -virtalähdettä (Jimm'siltä 79,90€) tai tulevaisuutta ajatellen saman mallin 500W -versiota (Jimm's: 92,40€). Mutta kyllä tolla 450W -mallillakin pärjää hienosti tulevaisuuteen.

    Itse en pidä ollenkaan tosta Sonata II -kotelosta (makukysymys?) ja sen vuoksi olisin ottanut NSK6500:n vaikka olisi maksanut enemmän kuin Sonata. NSK:t ovat reilusti isompia koteloita, kuin Sonata (tai P150) ja sen vuoksi ainakin mielestäni mukavempia käyttää. Toiset tykkää sirommasta ja toiset isommasta työtilasta. =)

    Eli lähinnä vaihtoehtona ehdotin ton NSK -sarjan.

    EDIT: P150 -koteloon ei sovi nVidian 8800GTX -kortti pituutensa vuoksi. Muilla korteilla ei pitäisi olla tällä hetkellä ongelmia. Tosin tulevaisuutta ajatellen: Korttien koko tulee luultavasti kasvamaan?
     
    Viimeksi muokattu: 30.04.2007
  17. koW4Rlock

    koW4Rlock Regular member

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    353
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tälläinen yritys tarjoaa niitä @450 modeemeja M&P Systems
    Ja tässä tämä verkon peitto. Näyttäisi peittävän nyt ainakin sen riihimäen =)
    vaikka ei se hirveästi tuota keski-suomea peitä.

    Tuolta saat myös noita satelliitti liittymiä jos on tarvetta.

    Ja olisi hyvä se PCMCIA paikka, vaikka kyllä niitä usb ja ethernet laatikoita saa.

    Mitähän sää teet tuolla korpun rouskuttimella tossa pöytäkoneessa,
    osta sillä rahalla vaikka ittelles hyvä hiirimatto :)
     
    Viimeksi muokattu: 30.04.2007
  18. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Pari mielipidettä:
    Jos tarkoitus on "käydä usein laneissa pelaamassa" uudehkojakin pelejä ja vielä yli 4 vuoden päästä, kannattaisi mielestäni melkeinpä suosiolla ostaa joku Radeon 8500:tta tehokkaampi näyttis. Onhan se tietysti helppo myöhemminkin vaihtaa tehokkaampaan, mutta kannattaako tuossa sitten viimeiseen asti pihistellä, kun muuten koneesta olisi tulossa melkoisen tehokas paketti?

    Muistesuihkulaitetta en itse ostaisi millään ilveellä, kun semmoisella pitäisi vähintään kerran viikossa tulostaa jotain tai se per@*%een mustepää kuivahtaa. Tietysti jos tulostelu on säännöllistä, niin ei liene ongelmaa. Kieltämättä värilaser kustantaa sen 200 &#8364; enemmän kuin suihkari, mutta laser maksaa mielestäni itsensä takaisin luotettavuutena.

    Läppäriksi riittää noilla vaatimuksilla halvin kone, minkä jossain tarjouksessa vain näkee.
    Itse olen kyllä huomannut, että ainakaan minulla ulkoinen USB/eSATA-kovo ja läppäri eivät kuulu yhteen, vaan siirryin suosiolla verkkokovalevyyn. Jos WLAN:in siirtonopeus verkkolevylle ei riitä, isken mieluummin LAN-piuhan kiinni koneeseen kuin ulkoisen kovon, joka joko vaatii ulkoisen powerin (3.5":n levyt) tai on hidas ja kuitenkin aina tiellä, jos konetta siirtelee (USB:stä sähkönsä ottavat kovot).
    Lisäksi verkkolevy olisi myös pääkoneen käytössä paremmin kuin USB-levy.
    Mutta tämä on tietysti ihan makuasia.

    En ostaisi 80 gigan kovoa, kun muutamalla lisäeurolla saa paljon isomman - lisätilan käyttäisin vaikka toisen kovon varmuuskopiointiin (ja/tai linux-käytössä softa-RAID:iin), ellei sitä sitten tarvita niiden teräviirtovideoiden säilytykseen. 80 + 500 Gt:n hinnalla saisi esim. 2x 320 Gt.
     
  19. jari53

    jari53 Guest

    Mikä on @450?? :)
     
  20. koW4Rlock

    koW4Rlock Regular member

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    353
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    @450 on langaton laajakaista, joka on tarkoitettu pääasiassa hajaasutus alueiden yhdistämiseen muuhun maailmaan. @450 toinen nimi on Wimax, jos tämä on tutumpi.

    @450 käyttää NMT-verkolta vapautunutta 450 MHz taajuutta. Taajuuden etuna on parempi kuuluvuus ja suurempi kate-alue. Tiedonsiirto kapasiteetti on huonompi kuin HSDPA:ssa alhaisen taajuuden takia, mutta @450:llä päästään kumminkin laajakaista nopeuksiin. Verkko on avattu 1.4.2007 ja sitä huoltaa ja laajentaa Digita

    Korjatkaa jos olen erehtynyt, mutta näin nopeasti lukien tuolla sivulla luki

    EDIT: linkki
     
    Viimeksi muokattu: 30.04.2007
  21. Uteliasko

    Uteliasko Member

    Liittynyt:
    24.04.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tutkiskelin nyt kunnolla noita koteloita ja päädyin lopulta P180B -EU -koteloon. Jos kenelläkään ei ole siitä mitään erityisen pahaa sanottavaa? Paitsi hinta :)
    Virtalähteen nyt ainakin pitää kestää sen 4,5 vuotta, niin mikä olisi halvin luotettavista virtalähteistä? Tuota BeQuiet StraightPower 450W -virtalähdettä nyt olen pitänyt ykkösvaihtoehtona.

    Viimeksi tänään käytin Ghostia :) Mut hiirimatto tarvitsee lisätä pakettiin :)

    "Usein" on noin 30 kertaa koneen eliniän aikana :) Ja ainoat pelit, joiden toimimisesta voin maksaa ovat Unreal Tournament 3, Unreal Tournament 2004 ja Age of Empires III, muita pelejä pelataan, jos koneella pystyy :) Ongelmana juuri onkin se, ettei vielä tiedä mikä UT3:sta pyörittää :) DirectX 10.0 -tuki olisi kumminkin hyvä olla tulevaisuutta silmällä pitäen. Tulen muuten käyttämään 1440X900 resoluutiota.

    Kyllä minäkin laserin ostaisin, mutta tulostin ei saa maksaa penniäkään yli 300 &#8364; :(

    Minun käsityksen mukaan WiMAX ei ole sama asia kuin @450, vaan WiMAX on verkkotekniikka ja @450 on verkko, joka käyttää tätä kyseistä tekniikkaa :) Muuten kyllä näytti hyvältä selitykseltä :)





    Jos ostaisin seuraavia levyjä jokaista tuhat kappaletta ja ne olisi kovassa käytössä viisi vuotta, niin mitä levyä olisi eniten toiminnassa? Samsung T166?
    Samsung T166 (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II) HD501LJ
    Western Digital Caviar SE WD5000AAJS (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II)
    Western Digital Caviar SE16 WD5000AAKS (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II)
    Western Digital Caviar SE16 WD5000KS (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II)
    Seagate Barracuda 7200.10 (500 Gt, sarja-ata II) ST3500630AS
    Western Digital Caviar RE2 WD5000YS (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II)
    Seagate Barracuda 7200.9 (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II NCQ) ST3500641AS
    Hitachi Deskstar T7K500 (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II)
    Seagate NL35.2 (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II) ST3500641NS/ST3500841NS
    Seagate Barracuda ES (500 Gt, 7200 RPM, Sarja-ata II) ST3500630NS
    Hitachi Deskstar 7K400 (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II)
    Western Digital Caviar SE16 WD5000KSRTL2 (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II)






    Ja päivitetyt korit:

    Pöytäkone, keskusyksikkö + BeQuiet StraightPower 450W

    Pöytäkone, oheislaitteet + Antec MX-1 EC USB/eSATA kovalevykotelo

    Äänijärjestelmä

    Monitoimikone

    Kannettava





    EDIT: Päivitetyt korit
     
    Viimeksi muokattu: 02.05.2007

Jaa tämä sivu