Bloggers Glamour

Viestiketju Virukset ja haittaohjelmat -osiossa. Ketjun avasi jliljest 12.04.2007.

  1. jliljest

    jliljest Member

    Liittynyt:
    12.04.2007
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tervehdys kaikille tasapuolisesti, huolestuneena kyselisin, koska pari päivää taaksepäin koneeni sekoitti jokin bugi, josta en ole löytänyt tietoa netistä/onnistunut löytämään, ja ajattelin josko joku olisi törmännyt vastaavaanlaiseen ongelmaan, tai mahdollisesti jopa samaan.

    Bugin Nimi: Bloggers glamour, nettiselain ilmoittaa osoitteeksi aina jonkun www2.bloggersglamour jotain, alkuisen urlin, en muista enään tarkemmin.

    Haittaohjelman toiminta:
    Estää netin toiminnan täysin, kaappaa selaimesi niin, että et pysty menemään mihinkään muulle saitille kuin tuohon kyseiseen Bloggers Glamouriin, ei auttanut koneen uudelleenkäynnistys, eikä koneen palauttaminen aikaisemman päivämäärän perusteella, eikä myöskään sivuhistorian tyhjentäminen, vaan nettitoiminta jumittui täysin, millään selaimella ei päässyt minnekkään, kuin kyseiseen Bloggers Glamour saitille, nimitieto on viittellinen, eli en muista välttämäti täysin tarkkaa nimeäkään enään, olisi pitänyt viksuna ottaa tietoja ylös, mutta inhottavia asioita kun ei halua muistella :) enivei, koneen formasin, muu ei auttanut, aattelinpa vaan kysellä josko jollakin muilla ollut vastaavanlaisia ongelmia?, olisi kiva tietää, ei Norttoni eikä Spybot, eikä Ad Aware, tuntunut tunnistavan ongelmaa.

    Nimim: Haittaongelmiin joutunut
     
  2.  
  3. Auttaja

    Auttaja Guest

Jaa tämä sivu