laitoin uuden emon ja käytän sigun konetta nyt E6400 @2800mhz ja ajan prime95:sta ja mietityttää että kumpi näyttää coren lämpötilat oikein, core temp vai speedfan? screenari tilanteesta tällä hetkellä: http://m1.freeshare.us/131fs25651.jpg
Itse luottaisin Core Temp:iin. Itselläni SpeedFan lukee emon anturista prossun lämpötilan ja näyttää 10C yläkanttiin. Core Temp, TAT ja Everest puolestaan näyttävät suoraan ytimien lämmöt(Everest tosin ilmoittaa myös emon antaman virheellisen lukeman) http://i.my.afterdawn.com/original/11850.JPG EDIT: päivitimpä tuossa sekä Core Tempin, että SpeedFanin ja nyt molemmat näyttävät samat lukemat ytimille. Eli kannattanee testata vielä vaikkapa TAT:lla nuo lämmöt. EDIT2: Kokeilimpa tuossa vielä rasituslämmöt ja kyllä tuos uusin versio SpeedFanista tuntuisi itselläni antavan aikalailla oikeat lukemat ytimille http://i.my.afterdawn.com/original/11854.JPG (vartin verran TAT:lla 100% rasitusta molemmille ytimille)
nyt on primeä ajettu jo jonkin aikaa ja lämmöt on vakiintuneet ja toi TAT ja CoreTemp ovat ainakin lähellä toisiaan: http://m1.freeshare.us/131fs271835.jpg edit. pistän kanssa tähän vielä kohta idle-lämmöt.
Heips, onko kellään tietoo mistä vois johtua se kun painan coretempin päälle ni heti kone boottaa? Speedfan toimii moitteetta mutta core temp ei.
Samaa ongelmaa on myös minulla ja monella muulla. Versio 0.95 aiheutti koneen kaatumisen vähintään joka toinen kerta. Versio 0.94 taas pelaa ihan hyvin, mutta näyttää lämmöt 15 astetta pienempänä.
Tähän samaan että miksiköhän Everest ultimate 06 ja win xp pro ei näytä muuta kuin emon lämmön ja jännitteetkin on väärin. Everstin mukaan prossu saa 2.67V:n jännitteen.
joskus satunnaisesti, kun avaa everestin tai muun ohjelman, joka näyttää lämpötiloja, niin kone buuttaa ja kun se on käynnistynyt uudestaan tulee vaan errori: " windows has recovered from a serious error. " yleensä se toimii ihan normaalisti, mutta joskus tekee tota