Olen ostamassa uutta modeemia koneeseeni nii kyselisin että mikä olisi hyvä? Ei tarvitse olla wlan, mutta palomuuri olisi ihan hyvä olla...
no eipä kai noissa mitään valtavia eroja ole. itellä on nyt kolmas modeemi menossa, ensimmäinen oli speedstream joka lakkautti toimintansa 2 vuoden päästä, toinen oli telewelli joka hajosi 3 viikon kuluttua. paska vehje, ei löydy päälle/pois nappulaa, todella kuuma ja yhtiön toimitusjohtaja oli täysi kusipää kysyessäni, että miten voi vehje hajota noin nopeasti. ite en tule telewelliä kellekkään suosittelemaan, mutta varmaan kohta tulee kommenttia että itellä on ollu telewelli 10 vuotta ja hyvin toimii. seuraava ja nykyinen on speedstream, joka on toiminut hyvin ja kai tässä jonkinlainen palomuurikin on joskin ei kovin kummoinen.
kyllä suosittelen telewell TW-EA501 pääasiassa toimii kun junanvessa. vaetti mitenkäs nyt ihan toimitusjohtajalta asti olet tylyä kommenttia saanut? omat kokemukseni telewellin asiakaspalvelun ja teknisentuen kanssa ovat ainakin olleet erittäin positiivisia. ja takuu vaihdot toimii hyvin jos niitä tarvii. toisena sitten suosittelen zyxeliä ne nyt vaan tuppaavat tarvimaan firmis päivityksiä useammin ainakin täälläpäin. kaikkikäy kunhan ei ole mikään usb:tä käyttävä viritys. ja välttämättä se halvin ei ole se oikea
No sanokaa joku merkki ja myös malli mikä kannattas nyt tällä hetkellä ostaa. Budjetti on siis alle 100€...
langaton vai tavallinen? http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15002 http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=2696 ei henkilökohtaista kokemusta, mutta olivat ihan laadukkaan näkösiä
Ihan langallinen. Toi ZyXEL kuulosti ihan hyvältä jos se parantaa yhteyyttä pitkillä välimatkoilla. Mitä mieltä olette?
muitakin kauppoja tosiaan löytyy, meet vaan selaileen. mulla vaan tulee verkkokauppa aina ensimmäisenä mieleen
buffalot on kanssa todella hyviä. älä tee sitä virhettä että siemensin ostaisit. mulla kyseinen vehje ja ei meinaa oikeen koskaan päästää nettiin.
Joo...Mul on telewelin EA510 ja se ei meinaa päästää myöskään nettiin. Sit se päästää kun käy asetuksia sörkkäämäs.
Ollut muutama laite. Siemens SpeedStream. Onneton tapaus. ZTE. Täysin p***a. D-Link. "Langaton" Ei toiminut mikään,jatkuvasti sai rassata. Telewell.Vaikeuksia oli. Nyt Motorola "Kaapeli" Toimii takuuvarmasti,paras tähän asti.
Mulla kokemuksia kahdesta eri Zyxelin wlan-modeemista ja molemmat toimineet todella hyvin, suosittelen!
Pikuisen aiheesta ohi, mutta varoistetaan kuitenkin: Jos wlanin haluaa, kannattaa suosiolla unohtaa ne modeemi+tukiasema yhdistelmät... ne ei varmasti toimi. Vaan erikseen joku perus adsl modeemi siltaavaksi kunnolliselle tukiasemalle, jossa sitten natit, palomuurit yms. toimii.