Prosessorin vaihto

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jusu90 29.03.2007.

  1. jusu90

    jusu90 Regular member

    Liittynyt:
    24.10.2006
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tilasin juuri uusia osia koneeseen...

    Palit 256 7600GT ja Intel Pentium 4 650 3.4Ghz...

    Elikkäs... jos viittisitte kertoa mitä asioita ottaa huomioon kun vaihdan prosessorin koneeseen... sen tiedän että jotain piitahnaa siihen pitää laittaa mutta paljonko pitää laittaa ja mistä saa ja paljonko maksaa ja onko muita huomioitavia asioita???
    hirveesti kysymyksiä... sori
     
  2.  
  3. juhha84

    juhha84 Active member

    Liittynyt:
    12.04.2006
    Viestejä:
    3,752
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Jos tilasit boxed mallin prossun, niin mukana tulee uusi cooleri, jossa pitäisi olla valmiina pii tahna levitettynä.


    Jos taas tilasit tray mallin, niin siinä joudut käyttämään vanhaa cooleriasi. Eli otat coolerin ja prossun irti, ja siitä coolerin pohjasta pyyhit vamhat tahnan jämät pois. Laitat prossun kiinni emoon. Levität hyvin ohuen kerroksen tuota piitahnaa prossun pinnalle. Sen jälkeen cooleri vain paikoilleen.

    Tuota pii tahnaa saa kaikista atk liikkeistä. Hinta vaihtelee sen mukaan minkälaista tahnaa ostat. Jos ostat hopea tahnaa, niin se on huomatavasti kalliimpaa kun perus tökotti. Tuo perus pii tahna maksaa pari euroa.
     
    Viimeksi muokattu: 29.03.2007
  4. jusu90

    jusu90 Regular member

    Liittynyt:
    24.10.2006
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    tilasin sen boxed mallin prossun...

    Onko mitään muita huomioitavia asioita kuin se piitahna...?
     
    Viimeksi muokattu: 02.04.2007

Jaa tämä sivu