Ok... Päätin olla vaihtamatta pöytäkonetta kannettavaan, joten nykyistä pakettia rupeen kehittelemään pikkuhiljaa... No niin. Sitten itse asiaan. Tämänhetkisellä kokoonpanolla kone pitää melko kovaa melua enkä tiedä mikä siellä huutaa... Kokoonpano tällähetkellä seuraavanlainen: Intel Celeron D 352 533/256 Ceder Mill 3.2GHz 2x 512MB 533MHZ DDR2 Non-Ecc CL4 DIMM Asus s775 Dual Core l945G VGA Gblan Barracuda 7200.9 160GB 8MB Sata3GB NCQ LG DVD+- RW DL 16x Bulk Black Nero Compucase Micro Atx, Minitower, Bla/sil Hec Power Supply 300W ATX Sony floppy drive 1.44 black Club 3D ATI Radeon X1600XT 256MB Elikkä tollaset lukee tossa kuitissa... Ja kone pitäis tosiaan hiljasemmaks saada eli mitä tosta lähden uusimaan. Ja neuvoa että mitä kannattaa ostaa... Hintaa sais tulla enintään 90-100€ per uusiks menevä kipale. Sitten josku tulevaisuudessa menee muut komponentit uusiks mut nyt vain kone mahdollisimman hiljaiseksi. Kiitos nyt etukäteen avusta
sijoittasin rahat about näin. hiljainen prossun cooleri 50-60€ zalman vf900 joku hiljainen lisä tuuletin
Jos vielä rahaa jää ja kiinnostusta riittää niin voipi vaimennusmattoa ostella, vaikkapa jotain näistä. Tietenkään sen ei tarvitse olla tietokoneelle "tarkoitettua" mimmoinen tahansa kumimatto varmaankin kelpaa. Itsellä pieneni äänet reilusti kun mattoa iskin koneeseen. Lämmöt vaan saattaa nousta, jos ei tuuletuksesta huolehdi riittävästi.
onko ääntä tullut koko olemassa olo ajan vai onko se uusi ongelma.jos uusi ongelma niin kannatta tarkistaa että kaikki on kunnolla kiinni mikään ei mene tuulettmien tielle sillä tuosta kokoonpanosta ei pitäisi tulla isoa ääntä.jos ongelma on ollut kokoajan niin koppa vaihtoon tämänhetkinen ei vaikuta kauhean hyvältä.esim antecin kopat ovat hyviä ja hiljaisia vaikka tuohon budjettiin kalliita.
alota ehdottomasti tuosta: Antec Sonata II ja saat samalla hiljasen ja hyvän powerin. sitten jos sulla on vakiokooleri prossussa, niin se voi ainakin pitää aikamoista meteliä, joten sitä hiljasemmaksi.
Tuo ääni on kuulunut niin kauan kuin muistan että ei ole mikään uusi ongelma... Voisi tota spotlessin ehdotusta kyllä vakavasti harkita mitään osia tähä en ole vielä vaihtanut elikkä vakiokooleri kyllä on... mitä uutta kooleria suosittelisitte? TY ^^
kaikki hiljaisuus alkaa kotelosta, elikkä jos sulla on joku 20e muovipaska niin sitä sä et saa hiljaseksi vaikka seisoisit päälläs. Joten kannattaa sijoittaa koteloon. powerin pitää olla hiljainen, prossucooleri on oltava joko erittäin hiljainen tai sitte passiivi. Itse vaihdoin cooleriin noctuan tuulettimen, jolloin siitä tuli erittäin hiljainen. Kotelotuulettimet pitää olla hiljaisia. Myös kovot ois hyvä olla hiljaisia, joten maxtorilla voi pyyhkiä taas sitä selän jatketta, jonne aurinkokaan ei paista. Näytönohjaimeen on vaihdettava myös jäähy, hyvä vaihtoehto on zalmanin vf900cu, se on tehokas ja hiljainen. Sitten hankin vielä zalmanin zm-mfc1 laitetuulettimien säätöpaneelin, jolla voin säätää tuulettimet portaattomasti 5v-12v. Tällä saa vielä hiljaisesta koneesta, vielä hiljaisemman.
Joo. Itelläkin ollut nuo noctuan tuulettimet mielessä jo jonkin aikaa. Olen katellut tällaista Prosessorijäähdytin, NH-U12F, AM2/S478/K8/s775 tuolla jimm's pc storen sivuilla mut en ole viittinyt ostaa koska en tiedä sopiiko tuo koneeseeni... Elikkäs jos nyt hankin tuon jimmsin prossukoolerin, spottlessin ehdottaman kopan ja braiden ehdottaman näyttiksen tuulettimen ja ton säätöpaneelin ni mitä tää tulis maksamaan? Ja meneekö noi edes mun koneeseen kun en ole guru noissa
saat noi kaikki osat Jimm`s PC storesta: Ostoskori 225,20€ muista että vaikka hinta voikin tuntua korkeelta, niin tuossa on antecin kotelossa on mukana ihan hyvä 450W-poweri
Juu kyllä!! Erittäin suuri kiitos kaikille keskusteluun osallistuneille!! Nuo vastaavat osat tulen lähitulevaisuudessa hankkimaan Kiitoskiitoskiitoskiitoskiitos Enään ei tarvi repiä pelihousuja kun kone huutaa hoosiannaa KIITOS!!!