Nettiin pyrkivä sovellus- turvallinenko?

Viestiketju Virukset ja haittaohjelmat -osiossa. Ketjun avasi Hernicci 19.03.2007.

  1. Hernicci

    Hernicci Member

    Liittynyt:
    19.03.2007
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Sygaten palomuuri kysyy Bitcometin käynnistyksen yhteydessä sallitaanko "UPNP config tool for Bitcomet" (UPNP.exe)pääsy nettiin. Mikäs se tällainen on ja onko turvallinen? Latausnopeudet ovat olleet ihan ok vaikka sen on blokannu..
     
  2.  
  3. LaLLi80

    LaLLi80 Senior member

    Liittynyt:
    23.11.2003
    Viestejä:
    5,010
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    UPnP eli Universal Plug And Play on ominaisuus jonka avulla Bitcomet voi avata automaattisesti UPnP:tä tukevasta palomuurista tarvittavat portit. Eli jos palomuuri ja NAT tukevat UPnP:tä voi niiden porttiohjaukset jättää Bitcometin tehtäväksi. UPnP löytyy monista P2P ohjelmista ja sen yleensä saa pois päältä ohjelman asetuksista. UPnP:ssä voi myös piileä tietoturvariski kun ohjelma ilmoittaa aukinaisen porttinsa, mutta ADSL:n modeemit ei yleensä päästä tätä tietoa Internettiin.
     
  4. Hernicci

    Hernicci Member

    Liittynyt:
    19.03.2007
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mietin vaan tätä asiaa kun asennettuani Bitcometin on alkanut tapahtua kaikkea "uutta ja outoa"..Yleensä olen blokannu tuon UPnP:n, tosin eilen annoin sen mennä läpi ja lataukset nousi hyviin lukemiin. Vähän ajan päästä taas estin sen pääsyn läpi, latausnopeus säilyi hyvänä.

    Kiitoksia infosta! :)
     

Jaa tämä sivu