Kiintolevyn eheytysohjelma

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi prik 03.03.2007.

  1. prik

    prik Regular member

    Liittynyt:
    25.11.2005
    Viestejä:
    343
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli kiintolevyn eheytysohjelma, joka todellakin osaa siirtää kaikki tiedostot osion alkuun, onko kellään tiedossa?
     
  2.  
  3. Dwnldz_5

    Dwnldz_5 Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,866
    Kiitokset:
    14
    Pisteet:
    68
    Diskeeper
    AusLogics Disk Defrag
    Ashampoo WinOptimizer 4.10
     
  4. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
  5. Tavis89

    Tavis89 Regular member

    Liittynyt:
    26.12.2006
    Viestejä:
    195
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ite suosittelen tuota PerfectDiskiä,
    kone nopeutu selvästi, tekee tosi nopeesti eheytyksen
     
  6. prik

    prik Regular member

    Liittynyt:
    25.11.2005
    Viestejä:
    343
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Niin onko sellaista ohjelmaa, että se osaa todellakin siirtää KAIKKI tiedostot osion alkuun. Diskeeper osasi melkein, O&O ei kaikkia, Perfect Diskin lataus ei onnistu, AusLogics Disk Defrag ei osaa siirtää kaikkia tiedostoja osion alkuun.

    EDIT: Niin jos ei muuta, niin kyllä jokin komentoriviltä/bootissa ajettava ohjelma kelpaa mainiosti, jos sellaisia on.

    EDIT2: Löytyi tälläinen, onkohan turvallinen, onko kukaan muu käyttänyt?
     
    Viimeksi muokattu: 04.03.2007
  7. Tavis89

    Tavis89 Regular member

    Liittynyt:
    26.12.2006
    Viestejä:
    195
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eheytin kiintolevyn äsken tolla PerfectDiskillä ja tommonen tuli...
     
  8. Dwnldz_5

    Dwnldz_5 Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,866
    Kiitokset:
    14
    Pisteet:
    68
    Tiedostot, mitkä eivät siirry, ovat yleensä käytössä (ohjelmien takia). Tällöin niitä ei voi siirtää, mutta jos sulkee kaikki mahdolliset ohjelmat taustalta (palomuuria lukuunottamatta, ellei ota nettiletkua pois), niin luulisi siirtävän paremmin.

    Windowsin tiedostoja (Järjestelmätiedostot) ovat lukittuna miltei kokoajan joten jos haluaa nekin levyn "alkuun", on eheytys tehtävä ilman Windowsin päällä oloa.


    Edit: Luin tuota yhtä viestiketjua ja siellä oli merkitty Diskeeperille ominaisuus, jolla voi eheyttää levyn ilman Windowsin läsnäoloa (Boot-time defragmentation). Kokemusta ei ole.
    Edit #2: Suomensin vähän juttujani.
     
    Viimeksi muokattu: 08.03.2007
  9. 762rk62

    762rk62 Regular member

    Liittynyt:
    24.11.2005
    Viestejä:
    134
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onnistuu tuo boot-time defrag myös PerfectDiskillä.

    Klikkaa oikealla asemaa jossa haluat suorittaa boot-time defragin. Valitse "offline". Vastaa "no" kun ohjelma kysyy haluako pakottaa sulkemaan levyn kaikki käytössä olevat "handlet". Seuraavaksi ohjelma kysyy haluatko suorittaa defragin seuraavan bootin yhteydessä, vastaa "yes" ja boottaa kone.

    Mikäli boot time defrag ei onnistu, vaan saat ilmoituksen, jossa sanotaan että kohde levyä ei voi mountata, on syynä useinmiten mm. daemon toolsin käyttämä sptd.sys, joka pitää käydä sammuttamassa laitehallinnan kautta.
     

Jaa tämä sivu