Aloin tässä miettiä tosissaan, että kannattaako uuden koneen osto vai osien päivittäminen vanhaan? En paljoa pelaile koneella, eli joku 500e olisi sopiva budjetti uudelle koneelle. Vanhan koneen tietoja; Käyttis Microsoft Windows XP Professional Prossu AMD Athlon XP, 1466 MHz (11 x 133) 1700+ Emolevy MSI K7T266 Pro2 (MS-6380 v2.0) (5 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 3 DIMM, Audio) Muisti 1x Kingston 256mb DDR-muistikampa Kovalevy SAMSUNG SV4002H (40 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100) Äänikortti VIA AC'97 Enhanced Audio Controller Näyttis NVIDIA GeForce2 Ti (Microsoft Corporation) (64 MB) Koneessa on lisäksi normaalin CD-aseman lisäksi polttava CD-asema. Suunnilleen tossa, otin Everestistä kaikki tiedot. Ja näyttö, hiiri, näppis ja kajarit ovat omasta takaa. Anteeksi, että teen uusia topicceja tiuhaan. ;o
Sitä mäkin täs mietin, en oo kolmen vuoden aikana koskenut koneeseen lainkaan. Kyl se on asiansa ajanut, kun netissä surffailen, mutta tuppaa menemään todella hitaaksi jos alkaa pelaa jotain vähänkin paremmalla grafiikalla olevaa peliä.
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=22123,46152,49384,52868 Varmaan jos päivittää ni tollee ei varmaan ole paras hinta/laatusuh joku joka haluu ni voi tehä paremman. Kovalevykin alkaa olla auttamatta pieni ja sitten kannattaisi harkita dvd asemaa.
Joo-o, eli varmaankin uuteen koneeseen kannattaa investoida, ja jättää toi nykynen mutsille koneeksi vanhalla hiirellä, näytöllä ja näppiksellä. Jos joku viitsii tehdä n. 500e budjettiin sopivan konepaketin niin olisin kiitollinen, 500e siis maksimiraja. Konetta ei välttämättä käytettäisi pelaamiseen, pikemminkin internetselailuun, korkeintaan kuvankäsittelyyn. Loppuun vielä; Onko kenelläkään kokemuksia noista NetStreamin koneista? Esimerkkinä Tämä. Tuohon ostaisi paremman kovon vaan. Mitä mieltä`?
ÄLÄ osta netstreamilta mitään! Huono hinta/laatu suhde.. tässä kasasin paketin: http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=22123,46152,49384,52868,48313 Siinä on DVD-asema mukana.. Mitä mieltä ootte`?
ÄLÄ osta netstreamilta mitään! Huono hinta/laatu suhde.. tässä kasasin paketin: http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=22123,46152,49384,52868,48313 Siinä on DVD-asema mukana.. Mitä mieltä ootte`?
Eikäs integroitu näyttis riittäs? Kun ei kuiteskaan paljoa pelaile.. Itekki pelailen counter-strike integroidul
Ihme nayttis, vaikka x1950 Pro tilalle. Ja emokin vaihtoon, emokin ehkapa vaihtoon, ja muisti mielummin 667 koska samanhintast
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=48707,39885,51528,41136,27413 Tuossa voisi olla melko asiallinen budjettiratkaisu, jos käytetään vanhaa kovalevyä, koteloa ja virtalähdettä. Tehoa on tarpeeksi kevyeeseen kuvankäsittelyyn ja pelailuun.
Mm, toi näyttää ihan hyvältä. sanokaas, kannattaako mun rupee ite kasaamaan konetta uusine osineen vai vienkö johki liikkeeseen varmuen vuoks?
entäs käyttis jos vanha jää äitinsä käyttöön.huono on tehdä mitään ilman sitä.vai muuttuiko (se) suunnitelma??
Kasaus maksaa liikkeestä riippuen n.30€, jos ostat kaikki osat sieltä. Jos tiedät yhtään miltä koneen sisällä tulisi näyttää ja olet kokeilun haluinen, voisin suositella kasaamaan koneen itse. Mahdollisissa myöhemmin ilmenevissä vika tilanteessakin on sitten huomattavasti enemmän uskallusta ja taitoa lähteä korjaamaan. Jos asennuksessa tulee ongelmia, autamme toki.
jep.kyl se itse kannattaa asentaa.ei ole vaikeeta kuhan muistaa käyttää malttia.heh.säästät sen 30 kymppii johki muuhun.