Vikaa näytönohjaimessa? (GeForce 4 Ti)

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi Atsaloom 20.02.2007.

  1. Atsaloom

    Atsaloom Regular member

    Liittynyt:
    14.07.2003
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Näytönohjaimessa on VGA- ja DVI-ulostulo. Kun kytken VGA-johdon näytönohjaimeen, ilman, että edes kytken toista päätä mihinkään, DVI-ulostulo pimenee ja lakkaa kokonaan lähettämästä signaalia. DVI-ulostulo taas alkaa uudelleenkäynnistyksen jälkeen toimimaan, kun VGA-johdon irrottaa näytönohjaimesta ja kunhan DVI-johto on täysin kytketty monitoriin kun koneen käynnistää. Jos DVI-johdon kytkee näytönohjaimeen tai monitoriin vasta koneen käynnistämisen jälkeen, signaalia siihen ei enää saa.

    Toimiiko toi epänormaalisti, vai kuuluuko se olla niin, ettei ton näyttiksen VGA ja DVI-ulostulot toimi samanaikaisesti, tai että DVI-ulostulo pitäisi muutoinkin lähettää aktiivisesti jatkuvasti signaalia?


    Asus nVidia GeForce Ti 4400
    Dell 2407WFP
     
    Viimeksi muokattu: 20.02.2007
  2.  
  3. atholn

    atholn Regular member

    Liittynyt:
    16.12.2006
    Viestejä:
    1,079
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kokeile eri näytönohjaimella niin selviää.
     
  4. greenie

    greenie Regular member

    Liittynyt:
    20.01.2005
    Viestejä:
    978
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  5. Atsaloom

    Atsaloom Regular member

    Liittynyt:
    14.07.2003
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Sain vihdoin toimii ton klooninäytön. Nyt näyttis lähettää samaa signaalia VGA:n ja DVI:n kautta. Asetus löyty lopulta tuolta nVidian Control Panelista.
     

Jaa tämä sivu