User Käyttäjä Salasana  
   
keskiviikko 15.10.2008 / 23:34
Haku:        In English   Suomeksi   På svenska
afterdawn.com > keskustelu > yleistä keskustelua tietokoneista > verkot > bluetoothtin kautta nettiin?
Näytä aiheet
 
Keskustelualueet
Keskustelualueet
Bluetoothtin kautta nettiin?
  Siirry:
 
Kirjoittaja Viesti
Member
_
10. helmikuuta 2007 @ 08:55 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Joo, elikkä minulla on 2 tietokonetta, joista toinen on "langallisessa" netissä. Toisessa tietokoneessa ei ole nettiä, mutta siinä on sellainen Bluetooth-tikku. Myös toisessa koneessa on bluetooth. Eli varsinaisena kysymyksenä oliisi että voinko käydä mitenkään netissä tuolla koneella, jossa ei ole nettiä, vaan pelkästään Bluetooth palikka? Jos voin, niin millaiset asetukset minun pitää tehdä?

P.S Ei haittaa jos kummankin koneen pitää olla päällä kun käyn tuolla "netittömällä" koneella Bluetootin kautta netissä. Jos pääsen vain nettiin niin se riittää.
Staff Member

3 tuotearviota
_
11. helmikuuta 2007 @ 09:59 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Pitäisi onnistua.
http://support.microsoft.com/kb/314066/fi
tuossa hiukan apuja.
Member
_
12. helmikuuta 2007 @ 11:20 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
öö.. Olen aika aloittelija näissä netin-säätö hommissa joten voisitko tehdä ihan rautalanka ohjeen ja tarkentaa näitä asioita:

1) Kummassa koneessa noi asetukset pitää tehdä?
2) Onnistuuko että otan vain bluetoothilla yhteyden tähän "Nettikoneeseen" ja menen jotenkin nettiin?

Vastausta odotellen - KokisMan
Member
_
14. helmikuuta 2007 @ 09:50 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Eikö kukaan tiedä?
Mainos
_
__
 
_
Staff Member

3 tuotearviota
_
15. helmikuuta 2007 @ 04:27 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Nuo ohjeet koskevat sitä yhteyttä jakavaa konetta. Tuon jälkeen kun yhdistää PAN:illa tai LAP:illa (en ole varma kummalla) niin homman pitäisi toimia teoriassa suoraan.

Tämä siis olettaen että se IP-osoite, jonka tuon koneen verkkokortti saa on jotakin muuta kuin 192.168 tai 10. alkuinen.
afterdawn.com > keskustelu > yleistä keskustelua tietokoneista > verkot > bluetoothtin kautta nettiin?
 

Multimedia: AfterDawn.com | AfterDawnin keskustelualueet
Uutiset: IT-alan uutiset | Uutisia puhelimista
Musiikkia: MP3Lizard.com
Tuotearviot: Laitevertailu | Vertaa puhelimia | Vertaa kännykkäliittymiä
Pelit: Pelitiedostot, pelidemot ja trailerit | Blasteroids.com (engl.)
Ohjelmat: download.fi | AfterDawnin ohjelma-alueet
International: AfterDawn in English | Software downloads | Free, legal MP3s | Gaming downloads | AfterDawn på svenska
RSS -syötteet: AfterDawnin uutiset | Uusimmat ohjelmapäivitykset | Keskustelualueiden viestit
Tietoja: Tietoa AfterDawn Oy:stä | Mainosta sivuillamme | Sivuston käyttöehdot ja tietoja yksityisyydensuojasta
Ota yhteyttä: Lähetä palautetta | Ota yhteyttä mainosmyyntiimme
 
  © 1999-2008 AfterDawn Oy