Poltin Burn My Files-nimisellä ohjelmalla 4 videotiedostoa +RW (Maxell) ja +R-levyille(TDK). Tarkoitukseni oli lähettää levyt Yhdysvaltoihin. Polttoprosessi sujui ongelmitta ja tarkistin levyt ennen lähetystä tietokoneeni dvd-soittimella ja ne pelasivat moitteetta. Sain äsken viestiä henkilöltä, jolle nämä levyt lähetin. Hän kertoi, että kokeili levyjä 5:llä eri dvd-soittimella eikä saanut niitä näkymään ja oli saanut joka kerta ilmoituksen blank disc. En ymmärrä, miksi levyt eivät näy hänen soittimissaan: aluekoodiongelma?, dvd-levyn tyyppiongelma vai mikä voisi olla kyseessä? Ajattelin seuraavaksi yrittää Nerolla, siinä pystyy muuntamaan tiedoston NTSC-muotoon, jos tästä on kyse. Burn My Files-ohjelmasta en löytänyt sellaista valikkoa. Miten voin tarkistaa, onko levy todella tallentunut NTSC:nä?
Mutua, polttaako dvd-asemasi oikeaa aluekoodia. Voit tarkistaa laitehallinasta. Meinaa tuo meikäläisen muutaman kympin dvd-playeri osaa kyllä nuo NTSC/ Pal hommat.
Itse poltettuhin levyihin ei tule aluekoodeja. Ja soitin kyllä silloin valittaa väärästä aluekoodista, ei tyhjästä levystä. Voiko ko henkilö tarkistaa levyjen sisällön tietokonella?
Hän sanoi testanneensa myös tietokoneella, eikä toiminut. Poltin tiedostot uudelleen Nerolla. Nyt levyt näkyvät ainakin minun tietokoneen- ja tavallisella dvd-soittimella. Ja olisi jälleen kysyttävää: Kun kohtaus vaihtuu, dvd lataa uutta kohtausta muutaman sekunnin. Onko tämä normaalia? Sain kaikki muut polttamani dvd:t muunnettua NTSC-muotoon, mutta viimeistä levyä polttaessa ohjelma ei tarjonnut tätä vaihtoehtoa, joten levy on nyt PAL-muodossa. Näkyykö tämä USA:ssa (jos siis itsepoltetut levyt ovat aluekoodittomia)? Kiitoksia vastauksista! Kuten varmaan kysymyksistä huomaa, olen vielä aika amatööri näissä polttoasioissa!
Tietokoneella näkyy sekä PAL että NTSC materiaali ilman ongelmia. PAL materiaalin kanssa voi olla ongelmia, jos DVD-soitinta ja TV:tä ei ole kytketty esim. komponentilla tai HDMI:illä, riippuu TV:stä.