Eli tässä linkki näyttikseen jonka ajattelin vanhan Ati Radeon X600 seuraajaksi: XFX Kone on HP Pavilion a1120.fi ja siinä on 350W:n poweri ja haluaisin tietää tarvitseeko tehokkaamman powerin ja jos tarvitsee, niin riittääkö 400W? Olen nimittäin jo melkein viikon itsekseni yrittänyt löytää powerin vaatimukset kyseiselle näyttikselle, mutta googlella en löydä yhtään sivustoa jossa koneen tehovaatimuksista puhuttaisiin jotain. Voisitte tietenkin kertoa myös jotain muitakin mahdollisia näyttiksiä jotka olisivat edes jonkin verran tehokkaampia kuin tuo vanha nuhapumppu.
Tuo 7600GT on ihan hyvä valinta koneeseesi, tosin halvemmallakin ko kortin löytää *klik*. Melkein voisin olla varma, että kortti pyörii nykyiselläkin powerillasi, sillä erillistä lisävirtaa kortti ei kaipaa, vaan se ottaa virtansa PCI-E -väylästä. 400W:lla pyörii varmasti.
Kiitos tiedoista, luulenpa että tilaan tuon ja testaan vanhalla powerilla, ja jos rupeaa piiputtamaan ostan vielä uuden powerin näyttiksen rinnalle
Tuli muuten mieleen, että viekö AGP väylässä oleva näytönohjain enemmän virtaa kuin PCI-E väylässä oleva? Vai toisin päin?
en tota tiiä, mut itellä ainaki agp väylää pitää ottaa powerista viel lisä virtaa! palit 7600gt käytössä!
Se on päinvastoin... Eli tietääkseni ainakin PCI-E väylä tarjoaa enemmän virtaa näyttikselle kuin AGP,mistä EI välttämättä seuraa,että..."PCI-E väylässä oleva näytönohjain vie enemmän virtaa kuin agp väylässä oleva"
Joo, siis PCI-E väylähän tarjoaa tehoa 75 wattia, kun taas AGP 25W(?). Tästä johtuen AGP väyläisissä 7600GT korteissa tarvitaan lisävirtaa suoraan powerilta, PCI-E väyläinen malli saa tarvitsemansa virran PCI-E väylästä, jonka perusteella luulisin että nykyinen powerisi on mitoitettu koneeseesi niin, että virta riittää kaikkien väylien minimi vaatimusten mukaisesti. Itse kortithan tarvitsevat virtaa saman verran väylästä riippumatta, kyse onkin siitä kuinka paljon juicea itse väylä pystyy tarjoamaan.
"Tästä johtuen AGP väyläisissä 7600GT korteissa tarvitaan lisävirtaa suoraan powerilta" Elikkäs tarkoitatko, että erillisellä kaapelilla virtaa powerista? Ei minun 7600GT:ssäni tälläistä ole :O Kortti vain AGP väylään ilman ylimääräisiä kaapeleita, club3d sattuu kortti olemaan.
Noh kaikissa AGP väyläsissäkään ei ole, mutta tämä olikin vain esimerkkinä alkuperäiseen kysymykseen korttien tehovaatimuksista ja väylien kapasiteetista. Loogisesti voi päätellä, että mitä tehokkaampaa korttia AGP väylään pukkaa, sitä luultavammin se tarvitsee lisävirtaa. Esimerkiksi joissain AGP väyläsissä 7600GT korteissa on hitaammat muistit -> vähemmän virtaa. Esimerkiksi reilusti ylikellotetut XFX:n kortit -> enemmän virtaa.
Erikoistahan tuo on jos Agp 7600Gt ei lisävirtaa tarvitse kun kerran omakin korttini (7600Gs) sitä vaatii. Sama ydin niissä on (G73) ja tuossa Gt:ssä sentään korkeammat kellotaajuudet. Agp-korteissa syö virtaa vielä hieman tuo HSI-piiri jos sellainen löytyy.
Piti vielä kysyä, että paljon vois tosta vanhast näyttiksest pyytää? Se on ostettu 10.09.2005, Ati Radeon X600 PCI-E 16x, passiivi jäähdytteinen (heat-pipe), 350MHz engine clock ja 250MHz memory clock, omassa koneessa saan kellotettua Atitoolilla 400MHz/280MHz. Eli paljonkohan tosta vois pyytää Huuto.netissä? Tai onko täällä ketään jolla olis tuolle käyttöä? PS: En oo viel tilannu uutta näyttistä.
Onko tuo Sapphire Radeon X1650Pro minkälainen? Ei aivan yhtä tehokas kuin toi XFX:n 7600gt, mutta en kyllä välttämättä enempää tarvikkaan Se on nimittäin n.30€ halvempi, ja sen minimi poweri vaatimuskin on 350W, eli poweri ainakin riittää. Mutta onko kellään kokemusta tuosta näyttiksestä? Ei haittaa vaikka olisi eri valmistajankin, kun kaikki X1650pro:n valmistajat käyttää samaa piirisarjaa, vaikka tekevätkin omia pieniä muutoksia.
Tuosta x600 kortista voit sen 30-40€ hyvällä tuurilla saada. Mutta ei kannata tuota x1650pro korttia hommata. Se on paljon tehottomampi. x1650xt tosin olisi mainio valinta.
Kiitti paljon. En kyllä ostanu XFX:n, mutta Asus EN7600GT:n ja toimii paremmin kuin odotin :] Sori, että nostan tän topicin takas ylös, mutta aattelin vaa kiittää kaikkia jotka neuvoivat tietämätöntä