Muistin lisäys

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ft1512 01.02.2007.

  1. ft1512

    ft1512 Member

    Liittynyt:
    19.12.2006
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kone on Acer Aspire 3102WLMi
    Sempron 3200+ (1.6GHz, 512KB L2 cache)
    512B DDR2 (support dual-channel

    Ymmärsinkö oikein että voin lisätä muistia 1G saakka, ostamalla lisäksi uuden muistikamman KAC-MEME/512MB SO-DIMM esim. Kingstonilta.

    Olen aika uuno vielä näiden vehkeitten kanssa mutta mikä on välimuisti ja onko se isonnettavissa?

    Sen tiedän että aurinko nousee idästä...
     
  2.  
  3. katmanni

    katmanni Guest

    Tuota mallia on myyty erilaisilla konfauksilla, jos sulla on koneessa 512mb muistia niin toinen muistipaikka pitäisi olla vapaana. Tarkista se ennen kuin ostat muistin. Koneen pohjassa on luukku about keskellä konetta(?) jossa on ruuvilukitus, aukaise ja katso että muistikammalle löytyy tyhjä liitinpaikka.

    Muistia voit laittaa tuohon Aceriin 4GB mutta eiköhän tuolla gigasella pärjää aika pitkään. Kertomasi tyyppi on Kingstonia ja se käy tuohon koneeseen mutta kallis oli palikka...

    Välimuisti sijaitsee prosessorilla joten siihen voi vaikuttaa ainoastaan vaihtamalla prossun paremmaksi, eli käytännössä se on mikä on.
     
  4. jflurrie

    jflurrie Regular member

    Liittynyt:
    27.02.2005
    Viestejä:
    433
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo ja valimuisteja on myos esim. CD/DVD-asemissa.
     
  5. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Muisti määrien tarkastaminen on helpompaa tehdä everest free edition ohjelmalla.
    http://www.majorgeeks.com/download.php?det=4181

    Kannattaa nimittäin katsoa sillä huonolla mäihällä siellä on 2kpl 256Mb palikoita ja joudut ostamaan kerralla ainakin sen gigan muistia.
     
  6. ft1512

    ft1512 Member

    Liittynyt:
    19.12.2006
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos tiedoista. Näytti olevan tuo toinen muistipaikka vapaana joten hommaan siihen kaveriksi 512mb palikan kaveriksi. Sanottiin että kallis tuo kingstonin palikka, mistähän sen löytäisi sitten edullisemmin ja että tulee varmasti oikeanlainen?
     
  7. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Älä usko katmannia. Ei tiedä asiasta mitään. Kingstonin muistit ovat sieltä halvimmasta päästä ja yhteensopivuuden säilyttämiseksi on ihan viisasta ostaa samanlainen. Varsinkin kun dula channel on mahdollista saada käyttöön.
    Tuolta löytyy muutama vaihtoehto hinnoille so-dimm ddr2 muisteille
    http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/tuote.aspx/26315
     
  8. katmanni

    katmanni Guest

    Elähän jartar höpöttele omias.
    Kingston Memory Configurator antaa tuolle koneelle vain yhden takuuvarmasti toimivan, alkuperäisen muistin tyypin ja se on juuri tuo minkä ft512 oli tuohon laittanut. Hän lienee katsonut sen manuaalista?

    Katsoin tuon Kingston KAC-MEME/512:n hinnan ja se ei ole kovin halpa. Postikuluineen hintaa kertyy 85-90e ja on ns "tilattava erikseen" tyyppi. Vastaava geneerinen Kingstonin muisti (533MHz, DDR2, 512MB) on 41 euroa + kulut eli puolet halvempi ja niitä olet just tyrkyttämässä.

    Mikäs siinä, geneerisen voi ostaa ja kokeilla toimiiko, useimmiten toimii, mutta vastuu jää ostajalle. Itse kokeilisin geneeristä. Jos se ei täysillä pelaa, kyllä sen aina jollekin saa myytyä... ehkä. Dual channel pelaa geneerisellä jos on tuuria mukana, veikkaan että ei toimi.
     
  9. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    En kyllä tarkoittanut että juuri tuo malli pitää ostaa vaan ihan tavallista kingstonin so-dimm DDR2 muistia.

    Erittäin suurella todennäköisyydellä toimii ihan perus kingstonilla DC.
     
    Viimeksi muokattu: 02.02.2007
  10. katmanni

    katmanni Guest

    Samaa mieltä, sitä kannattaa kokeilla ensin. Eli sun lähettämästä listasta löytyy helposti lähin kauppa josta saa SO-DIMM 512MB, 533MHz ja DDR2.
     

Jaa tämä sivu