bluescreen

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi kime77 27.01.2007.

  1. kime77

    kime77 Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    19
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    osaako kukaan auttaa ongelmassa?

    elikkä bluescreen tulee vähänväli ruudulle. Muisteista se ei riipu koska memtest meni ilman virheitä läpi. Prossun lämpökään n.40 astetta ei kait pitäisi aiheuttaa bluescreeniä. Joten voisikohan vika olla emossa asus A8N5X tai näytönohjaimessa Nvidian 7600 GT. Voisko nuo olla jotenkin yhteensopimattomia?

    Näytönohjaimen lämpötila on työpöytäkäytössä 47 astetta ja rasituksessa oiskos noin 60 astetta (raaka arvio). Virtalähteenä on Antec Neo HE 430. Näytönohjaimen ja piirisarjojen ajurit on viimeisimmät mitä on saatavilla.
     
    Viimeksi muokattu: 27.01.2007
  2.  
  3. Irratium

    Irratium Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2006
    Viestejä:
    1,458
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Mitkä ovat näytönohjaimen lämpötilat työpöytäkäytössä/rasituksessa?
    Ovatko emolevyn piirisarjan ja näytönohjaimen ajurit ajan tasalla?

    Tuleeko bluescreeniä jossakin tietyssä tapauksessa (joku tietty peli, videontoisto tms.)?

    Kerrotko vielä virtalähteesi tiedot. Wattimäärä ja merkki riittää, helpoiten saat tietää kun avaat kotelon ja katsot siitä virtalähteen kyljestä.
     
  4. kime77

    kime77 Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    19
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    edelleen ilmaantuu bluescreen ongelmia (jotain machine hommaa valittaa siinä bluescreenissä). päivitin ne ohjelmat ja pelit mihin oli saatavissa patchit.

    Vanhassa koneessa ei esiintynyt mitään ongelmia. Vanhasta koneesta siirin kovalevyt ja muistikammat 2x512 kingstonin kammat 333Mhz.

    kone kuiteskin toimi kunnolla viikonlopun kun oli kokoajan päällä. Mutta ongelmat alkoivat tänään kun käynistin koneen, kone ehti olla päällä apaut puolituntia ennen kaatumista.
     
    Viimeksi muokattu: 30.01.2007
  5. Irratium

    Irratium Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2006
    Viestejä:
    1,458
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kysyn uudemman kerran että oletko päivittänyt piirisarjan + näytönohjaimen ajurit?

    Viittaa Machine Check Exception - bluescreeniin. Johtuu jostain laitteistovirheestä, tuossa englanninkielisessä wikipediassa lisätietoa ongelmasta itsestään:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Machine_Check_Exception

    Entä se virtalähde?
     
  6. kime77

    kime77 Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    19
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    nonii ongelmana oli kovalevy jossa oli bad sectoreita.
    kiitosta vain irratim:lle ongelman ratkaisemis yrityksestä
     

Jaa tämä sivu