Uusi kone??

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi mjt84 26.01.2007.

  1. mjt84

    mjt84 Guest

    Kyselisin et oisko mitään tehtävissä jos kone on tällänen.
    - Fujitsu Siemens SCALP805
    - Intel Pentium D 2.66 GHz
    - 1024MB DDR2 RAM
    - 200 GB Kovalevy
    - ATI X1300 64 PCIe näytönohjain
    Pitäs saada pelit pyöriin riitääkö pelkän näyttiksen osto vai pitääkö vaihtaa kaikki osat?? Rahaa ois käytössä 300e..
     
  2.  
  3. schnappi

    schnappi Guest

    riippuu aivan pelistä!!!

    Tuohon pakettiin ekana todellakin uusi pci-e väylään sopiva näyttis!
    mikä mahtaa olla tuo prosessorin malli? penaD 915/820 vai mikä? pena D sarja on ihan ok peli prossui ei mitää huippui mutta ei mitää luuskojakaan.

    näyttiksen vaihto autaa paljon asiaa. tuo näyttis pelattaessa, ja grafiikat on todella exoottisia...
     
  4. Irratium

    Irratium Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2006
    Viestejä:
    1,458
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kuten schnappi jo sanoi, niin näytönohjain ainakin kannattaisi päivittää. Lataahan tuosta everest:
    http://www.majorgeeks.com/download4181.html
    Katso sillä prosessorin tarkemmat tiedot niin nähdään mikäs värkki siellä raksuttaa.
     
  5. mjt84

    mjt84 Guest

    Intel Pentium D 805 ois toi prossa. pitäs saada toi need for speed mostwandet toimiin. mikä näyttis ois hyvä??
     
  6. Irratium

    Irratium Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2006
    Viestejä:
    1,458
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Pentium D 805, siis. Tuplaydinhän tuo on vaikkakin halvimmasta päästä. Pelikäytössä ei loista mutta kyllähän sillä pärjää.

    Tuossa yksi esimerkkikortti, nVidian 7600Gt, sillä pelailee jo ihan hyvästi jos ei aivan uusimpia nimikkeitä ole tarkoitus mättää:
    http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/h...27869&Alaraja=&Ylaraja=&hae=+Hae+&jarjestys=0

    Tuossa taas Ati:n vastaisku, hieman tehokkaampi X1650XT:
    http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/h...29655&Alaraja=&Ylaraja=&hae=+Hae+&jarjestys=0

    Hirveästi tuon tehokkaampia kortteja ei koneeseesi välttämättä kannata hommata. Kerrotko vielä tuon koneesi virtalähteen tiedot (kotelon aukaisemalla ja katsomalla powerin kyljestä näet tiedot helpoiten) jos mahdollista.
     
    Viimeksi muokattu: 26.01.2007
  7. mjt84

    mjt84 Guest

    En vihti konetta aukomaan lähtä. lähteekö takuu jos aukasee koneen?? Saako tietoa tuosta virtalähteestä muilla konsteilla kuin konetta avaamalla?
     
  8. CoB92

    CoB92 Active member

    Liittynyt:
    08.06.2006
    Viestejä:
    1,450
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    eihän siinä nyt mitään ole jos ottaa kopan auki... eit tarvitse edes koskea koneen "rautaan"
     
  9. mjt84

    mjt84 Guest

    joo. mitä toi sineti on tos koneen sivussa??
     
  10. Irratium

    Irratium Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2006
    Viestejä:
    1,458
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kyseessä kerran on pakettikone, niin se sinetti varmistaa sen ettei konetta mennä itse aukomaan. Jos sinetti on rikottu ja kiikutat mahdollisen vian tullessa konetta huoltoon, kieltäytyvät he korjaamasta sitä koska sinetti on rikottu.

    Miten ajattelit vaihtaa mahdollisen tulevan näytönohjaimesi, meinasitko viedä huoltoon heidän asennettavakseen? Muuten se ei tule onnistumaan jos haluat koneessasi olevan valmistajan takuun pysyvän.
     
  11. mjt84

    mjt84 Guest

    jos ostan näyttiksen niin sit on pakko aukoo toi kone ja takuu kyl menee perk..
     
  12. schnappi

    schnappi Guest

    aivan sinun on pakko rikkoa sinetti jos meinaat pelata tolla koneella!
    ei tuo näyttiksen vaihto konettasi riko jos sitä pelkäät. tai jos haluat takuun säilyvän niin osta toinen kone pelikoneeksi. tai sitten viet sen liikkeeseen ja sanot että vaihtaa näyttiksen siellä.

    meneekös muuten pakettikoneessa takuu jos alkaa alkuperäistä kokoonpanoa päivittämään esim. näyttiksellä ja se vaihto on tapahtunut liikkeessä joka tekee sen koneen takuuhuollot?

    juuri tuossa piilee pakettikoneiden huonous. ei saisi päivittää mitään eikä muutakaan tehdä koneille.
    seuraavaksi kun konetta ostat niin muista EI PAKETTIKONETTA!
     
  13. mjt84

    mjt84 Guest

    Onko noilla ati:n X1650XT:llä väliä minkä noista ostan??
     
  14. kontsa_

    kontsa_ Regular member

    Liittynyt:
    25.08.2006
    Viestejä:
    235
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    on toi syvältä! ei voi pölyjäkään putsata koneesta vai? tai takuu menee prk....
     
  15. mjt84

    mjt84 Guest

    Hyväkö uskaltaa koneen laittaa päälle..
     
  16. schnappi

    schnappi Guest

    ASUS, Gainward, sapphire ainakin todettu hyviksi. 1950pro mallissa monet ovat ottaneet ASUKSEN kortin ja kuulemma hyvin toimin. eli ASUS ainakin varma vaihtoehto.

    taitaa niillä olla joitain pieniä eroja. toiset on nopeempia ja toisissa on parempi jäähdytys. tollaisia asioita.
     

Jaa tämä sivu