Tuollaisen sitten menin ostamaan. Ainut asia mistä en tykkää, on tuo tuulettimen pitämä kamala hurina. Onko mahdollista saada sitä jotenkin säädettyä että se ei koko ajan huuda kuin pieni eläin?
Periaatteessa kyllä, joissain ajureissa on tällainen ominaisuus ja softiakin sille on, mutta suosittelen että ostat erillisen jäähyn kortille niin se pysyy hiljaisena ja viileänä.
lataa ati tool. Sillä pystyy säätämään tuulettimen kierros nopeuksia. Toinen vaihtoehto on ostaa hiljaisempi jäähy.
Joo latasin ton ati tool 0.26. Mistä sieltä niitä voi säädellä? En ainakaan vielä sellaista ole löytänyt.
Siitä settings kohdalta klikkaamalla vaihtuu sivu missä on pudotus valikko. Sieltä voit valita fan control kohdan. Sieltä voit käydä säätelemässä tuuletin nopeuksia mielesi mukaan.
Joo nyt löysinkin tuon valikon. Kiitos neuvoista juhha . No sitten se vielä että miten paljon tuollainen kortti kestää lämmetä? nNyt on idlessä jotain 50-55 astetta. Onko ihan normaali? Rasituksessa en ole vielä pahemmin kerennyt katsella noita lämpöjä.
Nuo on aika normaalit lämöt idlenä. Rasituksessa kannattaa pitää ainakin alle 80C, vaikka kortti kyllä kestääkin yli 90C. Ole hyvä.=)
Joo eipä tuo parin tunnin pelailun jälkeen noussut kuin tuonne 60-70 väliin. Voisi silti uuden jäähdytyksen hommata kun tuo on aika äänekäs tuo alkuperäinen. Millainen kannattaisi hommata? Varmaan joku zalman? Ja onko asennus kovin vaikeaa?
Zalman v900-cu:n omistajana voin suositella. Ei ole vaikea asennus kunhan olet huolellinen. Selkeät ohjeet tulee mukaan.
Onkos miten paljon lämmöt laskenu tuon zalmanin oston myötä? Ja onko se oikesti sitten niin hiljainen kuin jokapaikassa mainostetaan?
On hiljainen. Ei kuulu pahemmin läpi CNPS9700Ledin, Antec Neo He 430W:n ja kotelotuulettimen (PIRULAINEN) läpi. Kyllä se yli 10°c laski 7600GT:stä lämmöt.
Joo no tuskinpa se sitten häiritsee. Itellä on kaksi kotelotuuletinta ja antec smartpower 2.0. Hiljainen tuokin virtalähde. En ole edes huomannut sitä että tuo takanakin oleva tuuletin on alkanut pyörimään näyttiksen vaihdon myötä.
Ajattelin silloin kun oli boxed tuulettimet ja vanhempi vlähde että tuo on ainakin hiljainen kotelotuuletin. Nyt se on riesana tuolla :/
Sellainen vain tuli mieleen että kun tuon coolerin vaihtaa niin kortistahan lähtee takuu.Mutta jos kortti hajoaa ja vaihdan alkuperäisen takaisin, huomaavatko sen liikkeessä kuinka helposti?
Joo. Pitää miettiä tässä vielä. Sitten vain ottaa päähän jos kortti hajoaa eikä mene takuuseen coolerin vaihdon takia.
Niin onko tuo zalmanin v-900cu varmasti sopiva tuon x1950 kortin kanssa? Kun edes zalmanin sivulta en löytänyt tuota tietoa. Voisi laittaa tilauksen samantien menemään kun asiasta saa varman tiedon.
Zalmanin sivuilla sanotaan että on yhteensopiva x19xx-sarjan kanssa. Tilasin Sapphiren X1950 Pron ja minulla on jo Zalman vf900-cu niin parempi mennä. Sapphire X1950 Pro Ultimatessa on jo valmiiksi kiinni tuo niin luulisi menevän.
Tänään tuo kyseinen zalmani sitten tuli. Ja todellakin on hintansa väärti ostos. Olin yllättynyt kun koneeni ensimmäisen kerran pistin käyntiin. Luulin että koko tuuletin ei edes pyöri, kun kuului vain prossuntuulettimen humina, vaan kyllähän se tuossa näyttää hurisevan.