Hei, Olen nyt hieman vaiheilla ostanko läppärin, ja jos ostan minkä. Tarvitsisinkin hieman apua valintaan. hintaluokka on noin 1500 €. Koneella pitäisi pystyä pelaamaan, viemään mukanaan(siis kannettava hakusessa, ei raahattava) ja opiskelemaan. Ostopaikka pitää sijaita Suomessa. Olen katsonut näitä malleja nyt alustavasti: 1.)ASUS A8JS-4S009P 14" 2.)Acer Ferrari 5002WLMi 15.4" Asusta kannattaa tehokkuus ja loistava koko. Ferraria taas.... no siis että se on Ferrari. Kumpi olisi parempi teidän mielestänne, vai onko kenties olemassa/tulossa parempia vehekeitä? Vai ostanko xbox 360 ja odotan intin, jonka jälkeen panostan pöytäkoneeseen? ^^
Ite ottaisin ASUKSEN. prossu tuntuu tehokkaammalta jo merkin puolesta. sillä kaikkihan tietää että tällähetkellä intel on paljon nopeempi kuin AMD. Näyttikset taitaa olla aika saman tehoiset?? eli ei sen puolesta mitään ihmeempää. Tietty aina se pöytäkone on tehokkaampi jos pelitehoja haluat. mutta jos et hirveitä pelitehoja hae ja haluat käyttää konetta myös intin aikana intissä niin sitten kannettava. päätä itse.
Siis aivan turhaa ostaa "peliläppäriä" joka ei pyöritä pelejä lähellekkään yhtä hyvin/kauan/hyvillä asetuksilla kun saman hintainen pöytä kone. Nuo molemmat läppärit vastaavat noin 600-700€ hintaista osista koottua pelikonetta. Jos taas ostaisit pöytä koneen, niin tuolla hinnalla saisit TODELLA hyvän pelikoneen. Jos pelikonetta haluat, niin läppäri ei ole oikea ratkaisu. Osta tällainen kone mielummin. http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/k...1,27413x2,45181,41322,44928,32185,48713,33170
Toi Asus edustaa tällä hetkellä yhtä tehokkaimmista läppäreistä hintaluokassaan. 14":na se on todellakin kannettava, tosin pelikokemus kärsii jonkin verran kun joutuu tihrustamaan, ainakin jos on tottunut isompiin näyttöihin.