Eli näyttö menee yhtäkkiä pimeeksi ja kone lukittuu, niin etten voi tehdä mitään. Ainoastaan käynnistys napilla sammuttaminen ja uudelleenkäynnistys toimii. Tämä tuli ennen noin tunnin - 3 tunniin välein hyvin satunnaisesti, mutta kun asensin The burning crusaden, tämä tapahtuu 1-5 minuutin sisällä kirjautumisesta. Olen päivittänyt näytönohjaimen ajurit ja soittanu kahesti blizzardin technical supporttiin ja koittanu niiden kaikki niksit läpi. Kukaan osaa auttaa?
Kerrohan tietoja koneestasi. Prosessori, näytönohjain, keskusmuistin määrä, sekä koneen lämpötilat olisi hyvä tietää. Jos et tiedä noita, lataa Everest ja kerro meille sitten: http://www.majorgeeks.com/download4181.html Ja onhan kovalevy(t) eheytetty + pöpöt ajettu koneelta karkuun?
Emolevy - Gigabyte GA-K8NXP-SLi Prosessori - AMD Athlon 64 3000+ @ 1800 MHz Muistaia 2 x 512 DDR - SDRAM Näytönohjain - Nvidia Corp GeForce 6600 GT en tarkaalleen ymmärtänyt mitä meinasit koneen lämpötiloilla ja mistä ne näkee (?)
lämmöt tarkastat vaikka everest home editionilla joka on ilmainen. Ja mikäköhän siinä wowissa kiinnostaa niin paljon, kun sitä jotkut "naputtaa" yötäpäivää putkeen..
Eihän tässä kukaan yötäpäivää pelaamisesta ole puhunut. Kiitoksia tuosta ohjelmasta kuitenkin. Näytönohjaimen lämpötila on ainakin vakaa. 60-70 asteen välillä pysyy oli wow päällä tai ei.
Kukaan osaa auttaa? Kun aukaisin koneen suojalevyt, kiintolevy oli erityisen kuuma kuten myös "kultainen" ritilä emolevyssä. Näillä yhteyttä ongelmaan?
kiintolevyt ei kyllä tykkää olla kovin kuumassa, eikös muka everest näyttänyt kiintolevyn/levyjen lämpötiloja?. Toisaalta tuo kuuma "ritilä" niinkuin mainitsit tuossa tekstissä viittaa piirisarjan lämpöongelmiin.
ja tämä ongelma oli jo ennen kuin asensit tuon wowin? vähän vaikuttaisi kummiskin näytönohjaimen häikältä, minusta kumminkin nuo näytönohjaimen lämmöt kohtuullisen korkeat joskin taitaa olla ominaista tuolle 6600 gt:lle. Koitas vielä niitä entisiä näytönohjaimen ajureita, jos sulla vaikka olisi jotkin nvidian beta-ajurit
Siis näyttö menee mustaksi ainoastaan kun pelaan wowia, ja alkanu kaatuileen vasta joulukuun patchin jälkeen.
Osta paine ilma pullo ja putsaa kaikki tuulettimet pölystä, kaverilla oli ongelmia samalla kortilla peleissä kun oli pölyä paljon. Lämmöt laski idlenä samalla yli 10c ja rasituksessa vielä enemmän.
onko mahdollista, että kovalla paineella puhallettu ilma rasittaa/rikkoo hardwarea? Jos ei nii ei ku hommiin
Ihan normaalilla paineilma pullolla kun suihkuttulee, en sitten tiedä millä oikein meinasit Tuulikoneella?
No löysin tommosen vähän ärhäkämmän pyörän/auton/pallon pumpun. Pistin terävän suuttimen ja puhaltelin pölyt pois. Olit täysin oikeassa siinä, että näytönohjaimen joka oli vuorautunut pölystä, lämpötila laski n. 10C, mutta vika ilmeneee edelleen. Kone kaatui vaikka koitin kaverin nopeampaakin näytönohjainta. Alkaa keinot loppua kesken : /
Tänä aamuna huomasin erään jutun. Wowia pelaamattomille selvitän vähän tarkemmin jutun ymmärtämiseksi. Wowissa on valikko, jossa voit tehdä hahmon. Valita rotu, luokka, ulkonäkö ym ym. Kone kaatuu tässä valikossa aivan samalla lailla kuin pelissäkin näyttö pimeeksi. Outoa tässä on se että kyseinen valikko ei mielestäni millään voi kuormittaa näytönohjainta niin paljoa, että se ylikuormittuisi. Toinen juttu minkä olen huomannut on, että näytönohjaimen tuuletin alkaa kiihdyttämään aina juuri ennen kaatumista. Kun se käy tasaisen hiljaisesti tälläkin hetkellä, mutta ennen kaatumista se on yllättävän kova. Voiko näillä olla jotain yhteyttä?