1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Linux vanhalle koneelle

Viestiketju Linux -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Kolpakko 09.01.2007.

  1. Kolpakko

    Kolpakko Member

    Liittynyt:
    13.11.2004
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tere, mikähän linux distro olisi helpoin asennettava joka pyörisi myös vanhalla pentiumilla, muistaakseni 200 tai 266mhz?

    Ja saako live-cd:n avulla käytettyä nettiä ihan normaalisti vai pitääkö konffailla jotain?
     
  2.  
  3. juyli

    juyli Active member

    Liittynyt:
    13.05.2005
    Viestejä:
    1,861
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    68
    Kysymykseesi on vastattu jo lukuisia kertoja. Muistimäärä ratkaisee, onko ylipäätään Linuxin asennus moiseen museolaitteeseen edes mielekästä. Palomuuri/reitittimeksi tuo hyvin kelpaisi - ei siis graafiseen työpöytäkäyttöön. Ehkä jokin tyhmä pääte tulisi kysymykseen.

    Tavallinen dhcp-yhteys luodaan automaattisesti (jos verkkokorttisi on automaattisesti tunnistettu ja määritelty). Jos yhteystapasi on jokin muu, pitää se määritellä aivan samoin kuin esim. Windows-ympäristössä.
     

Jaa tämä sivu