Pakettikoneen kellotus

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jari53 08.01.2007.

  1. jari53

    jari53 Guest

    Onko tällasen HP:n pakettikoneen kellostus miteenkään mahollista? Ku en tuolta biossista löytäny sitä FSB:n nosto hommaa. Pitääkö bios päivittää tai jotain? Kannattaako tällasta kokoonpanoo edes yrittää kellottaa?

    Kokoonpano:

    AMD Sempron 3400+ Boxed
    MSI Amethyst 1.0 (jossa integroitu näyttis)
    512MB RAM DDR400?
     
  2.  
  3. braide

    braide Active member

    Liittynyt:
    10.12.2005
    Viestejä:
    1,732
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    miksi sä haluut kellottaa sitä?
    ei tolla kuitenkaa pelata ku siinä on integroitu näyttis.
    ja tuskinpa voit ees kellottaa..
     
  4. Jarska92

    Jarska92 Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2006
    Viestejä:
    1,132
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    totta. jos haluut saada pelit paremmin toimimaan niin intergoidun näyttiksen kellottamisella ei valitettavasti saada paljon yhtään tehonlisäystä. eikä se hyödytä juurikaan vaikka tota semproniakaan kellottaisi koska siitä nyt tulee vaan pieni hyöty. no voithan sinä sitä kellottaa jos mieli tekee mutta eipä siinä juuri järkeä ole, FSB:tä nostamalla saa lisää tehoja prossuun. mutta jos sitä ei löydy niin johan on kumma juttu :s eipä ole tainnut tuo emolevy tehtyä kellotettavaksi jos ei FSB valikkoa biosista löydy...
     
  5. jari53

    jari53 Guest

    Tarkotin siis prossun kellotusta. X1950 Pro on tulossa heti ku rahat riittää. Ja C2D kokoonpano on tulossa n. parin kuukauden päästä.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 08.01.2007
  6. Jarska92

    Jarska92 Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2006
    Viestejä:
    1,132
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    se nyt vaan on että kun tuo on paketti kone niin siinä ei ole emolevyn ohjekirjaa...no jos emolevyllä on jotain FSB jumpereita niin niitä voi yrittää nostaa mutta jos ei biosista löydy yhtään säätöä kellotukseen niin sitten ei voi mitään :(
     
  7. teme565

    teme565 Active member

    Liittynyt:
    10.05.2002
    Viestejä:
    3,306
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Noissa pakettikoneissa ei yleensä emolevyt ole tarkoitettu kellotukseen.
    Väylää niistä voi saada nostettua ja hyvällä tuurilla jopa jotain muistijakajia löytyy, mutta siihen se sitten tahtoo jäädä.
    Yleensä kellotus tyssää melko alkuunsa siihen, että PCI/AGP-lukkojen puuttuessa PCI-laitteet (sekä emon mahd. integroidut ääni- ja verkkopiirit) eivät suostu toimimaan, kun PCI-väylän taajuus kasvaa liaaksi.
     
  8. jari53

    jari53 Guest

    Entäs jollain ohjelmalla suoraan windowsista? Emon ohjekirja on PDF:fänä koneella, mutta en nopealla vilkaisula löytänyt mitään. Mutta jos tuo kellotus ei mitenkään onnistu niin sitte ei voi mitään. :(
     

Jaa tämä sivu