Uusi kone ei toimi - missähän vika..?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jarttu 05.01.2007.

  1. jarttu

    jarttu Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Terve..

    Ostin tänään uuden koneen osina:

    prossu AMD Athlon64 X2 4200+ AM2 (boxed)
    emolevy Asus AM2 K8T890
    (muisti Buffalo DDR2 1GB 667MHz)
    näyttis LeadTek WinFast GeForce 7600 GS 256MT PCI-E
    virtalähde Be Quiet (BQT E5-SYS-400W)

    kotelo oli ennestään huonommalla virtalähteellä.

    Nyt tulee pieni tarina asennusprosessista ennen varsinasta vika-osiota..

    Ensin vaihdoin virtalähteen ja laitoin uuden emon ja prossun paikoilleen. Sitten laitoin muistipalikan ja johdot.

    Johtojen kohdalla tuli pientä ongelmaa kun emolevyn asennusohjeissa pyydettiin pistämään 24-pinninen ATX powerliitin sille varattuun paikkaan. Noh, virtalähteen kyseinen liitin oli 20-pinninen, mutta onneksi löysin sille sopivan kaverin jotka yhdessä täyttivät 24-pinnisen liitinpaikan..
    Sitten ohjeissa pyydettiin vielä laittamaan lisäksi "ATX 12v power supply" (4 pinninen) sen paikalle.. löysin tähänkin sokkaan sopivan johdon vaikkei se tuolla nimellä kulkenutkaan kyseisessä virtalähteessä.
    Lopuille johdoille löysin sopivat paikat suuremmitta ongelmitta, vaikkei sekään kovin helppoa ollut..

    Noh, sitten asensin vielä näytönohjaimen suuremmitta ongelmitta ja käynnistin koneen.

    Windows käynnistyi suuremmitta ongelmitta ja ajurit asentuivat lukuunottamatta erästä "PCI Device"-laitetta.. jonka epäilen olevan näytönohjain koska sitä ei muualla Device Managerissa näy, enkä myöskään saa päälle 1600x1200 resoa 32bittisenä (16bittisenä saan).. myöskään näytölle en edes saa asennettua ajureita koska windows ei edes tunnista koko laitetta, käytän siis Default Monitoria.

    Hetken asenneltuani ajureita ja boottailtuani konetta, näyttö yhtäkkiä pimeni ja näytölle tuli "No Signal" teksti. Samalla haistoin palaneen virtapiirin käryä (siis kirjaimellisesti) mutta en pystynyt paikallistamaan käryn lähdettä.. Noh kone kuitenkin käynnistyi vielä (ei tosin resettaamalla!, vaan käyttämällä virrat pois ja takas päälle) ja pääsin takaisin windowsiin. Parin minuutin päästä näytölle ilmestyi taas No Signal viesti.. ja itse kone ei boottaa, vaan näyttöön menevä signaali vain katkeaa. Tutkailtuani asiaa huomasin myös että näytönohjain (jossa epäilin vian olevan) kuumentuu järkyttävän paljon, eli se on jo windowsiin loggaantuessa polttavan kuuma.. en tosin tiedä onko tämmöinen normaalia.

    Konetta voi käyttää noin 15 minuuttia jos sen antaa jäähtyä hetken, mutta jos sen käynnistää heti No Signal -tekstin ilmestymisen jälkeen, se kestää vain parisen minuuttia

    Näiden tietojen pohjalta epäilen että näytönohjaimessa on jotain vikaa, ja päättelen että juuri se kärähti kuumentuessaan, mutta johtuiko kärähtäminen emolevystä tai virtalähteestä? Virtalähteestä lähtee "PCI-E"-nimetty johto jossa on 2x3 pinniä mutta sille ei löydy sopivaa paikkaa emolevystä eikä näytönohjaimesta.

    Toivoisin että täältä löytyisi apua ongelmaani.. takaisin liikkeeseen se on pakko varmaan mennä mutta jos tietäisin missä vika sijaitsee, se helpottaisi suuresti.
     
  2.  
  3. jarttu

    jarttu Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Semmoinen lisäys vielä, että tämän viestin kirjoittamisen aikana kyseinen vika ilmeni kaksi tai kolme kertaa kun en mitään muuta koneella tehnyt.. eli hyvin pienillä suoritustehoilla.
     
  4. arra

    arra Regular member

    Liittynyt:
    08.05.2006
    Viestejä:
    249
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    onks sulla power johto siinä kiinni ja jos se lämpenee kuumaksi niin se varmasti katkasee sen singaalin
     
  5. jarttu

    jarttu Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    no mulla on powerista johdot emolevyn power-paikkaan, CPU:n powerpaikkaan enkä muualle kuuluvia johtoja ole löytänyt.. ja niin oletan että se ylikuumenee mutta mistä se johtuu, onko kortissa vika?
     
  6. arra

    arra Regular member

    Liittynyt:
    08.05.2006
    Viestejä:
    249
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    onks se passiivi jäähy vai omalla hyrrällä varustettu

    P.S sen 24 pinnisen saa 20 pinniseks katakasemmal 2 rivii pois mutta en suosittele jos ei osaa
     
  7. jarttu

    jarttu Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    näytönohjeimessa on passiivi eli pelkkä "siili", ei hyrrää.. ja powerista tuli semmonen kahden johdon pakkaus jossa oli 20-pinninen ja erikseen 4-pinninen johto.. mutta ne oli tavallaan samassa paketissa eli melko pitkälle yhteen liitettynä mutta erkanivat loppupäässä. ja ne sitten yhdistin siihen 24-pinniseksi ainoalla tavalla millä menivät kun ne kolot on tarkkaan muotoiltu.
     
  8. arra

    arra Regular member

    Liittynyt:
    08.05.2006
    Viestejä:
    249
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    onhan ne että ei voi mennä tekeen "väärinpäin" liitoksia, voi olla että tarviit näytikseen jäähyn mutta en oo ihan 100% varma
     
  9. jarttu

    jarttu Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Niin semmoista vielä huomasin, että yhdellä reboot-kerralla näyttö oli täynnä asiaankuulumattomia neliöitä yms. virheitä.. että uskoisin että näytönohjaimessa on vika mutta onkohan se voinut tulla se vika virheellisestä PCI-E -väylästä tai jostain.. hmm.
     
  10. arra

    arra Regular member

    Liittynyt:
    08.05.2006
    Viestejä:
    249
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    tai sitten se on yksin kertaisesti sökönä
     
  11. jarttu

    jarttu Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    mutta jos ottaa huomioon että ensimmäisellä kerralla kun tämä tapahtu niin palaneen virtapiirin käry levisi huoneeseen.. eli varmaankin näytönohjaimesta joku osa paloi siinä.. ja vielä kun näyttiksestä jo silloin eka kerralla oli sen pinnassa olevat tarrat irronneet ja käpristyneet..

    no joo jos en nyt väärin ajattele niin vaihtoehtoina on että näyttis sai liikaa virtaa, ei tarpeeksi tuuletusta tai sitten se oli vain viallinen.. jos jollakin on vielä jotain mietteitä tähän liittyen niin olisin kiitollinen.
     
  12. arra

    arra Regular member

    Liittynyt:
    08.05.2006
    Viestejä:
    249
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    voi olla mahdollista että liikaa virtaa ja ylikuumeneminen... mutta kanattaa ostaa jäähy siihen näyttikseen niin kestää sitä rasitusta että ei katkase singaalia kun liikaa lämpöä
     
  13. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Näillä neuvoilla newbie status olisi ihan paikallaan.
    Kyseessä uusi näyttis ja sen PITÄÄ toimia vakio jäähyllä. Mitään uutta jäähyä siihen hommata koska takuuhan siitä menisi saman tien. Varsinkin kun kortti nyt mahdollisesti on rikki.
    Tämä alkaa olemaan jo paskimpia neuvoja mitä olen nähnyt edes koko foorumilla. Emolevyssä siis 24 pinninen liitin ja neuvotaan hajottamaan virtalähteen liitin 20 pinniseksi. En oikein näe pointtia...
    Lisäksi kaikissa näkemissäni virtalähteissä on nuo 4 pinniä olleet erillisiä siksi että vanhoihinkin emoihin liittäminen onnistuu ilman ongelmia.
    Jos tuo kuitenkin olisi yhtenäinen niin jos sen liittimen vieressä ei ole suuria esteitä niin meneehän se 24 pinnisenäkin kiinni vanhoihinkin emoihin. Ellei niin adapteritkin on keksitty...
     
    Viimeksi muokattu: 05.01.2007
  14. arra

    arra Regular member

    Liittynyt:
    08.05.2006
    Viestejä:
    249
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    no mutta jos siinä on pelkkä siili kun se on passiivi mallli
     
  15. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Luonnollisesti passiivimallissa ei ole tuuletinta. Ne kun on suunniteltu toimimaan ilmankin.
    7600GS on kuitenkin niin vähän virtaa vievä malli ja jos kone tahmaa pelkässä työpöytäkäytössä jolloin näyttistä ei rasiteta juuri ollenkaan niin on oikea ihme jos se ylikuumenee.

    Tietty jos kotelotuuletusta ei ole hoidettu mitenkään niin kaikkihan on mahdollista. Mutta silloin lähdetään siitä että laitetaan kotelotuuletus kuntoon.
    Tämä on helppo testata siten että koppa auki ja testaa sitten koneen toimivuutta.
     
  16. jarttu

    jarttu Member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minulla juuri on koppa tässä koko ajan ollut auki mutta silti ongelma ilmenee. En tiedä vaikuttaako asiaan mutta virtalähteen viereen käden laittaessa tuskin tuntee ilmavirtaa.. mutta tuntee silti - ja näkee - että se hyrrää, ja en uskoisi että vaikka virtalähteen tuuletin heikosti hurisisikin niin kopan ollessa auki se aiheuttaisi näytönohjaimen ylikuumenemisen..
     
  17. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Kyseisen virtalähteen ominaisuus :)
    Be Quiet! on nimensä mukainen...
     
  18. Jcnttu

    Jcnttu Member

    Liittynyt:
    23.02.2007
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Itse ostin tossa Marraskuussa uuden Radeon x850xt:n. Toimi ekan kuukauden kuin unelma, mutta sitte rupes ilmeneemää ihan sama ongelma mistä tässä ollaan puhuttu. Tosin minulla ongelma ilmenee vasta kun rupeaa rasittamaan näytönohjainta esimerkiksi pelaamalla. Ostin myös Be Quietin 400w powerin, mutta homma jatkuu samanlailla. Ostin vähää ennen kun ongelma rupesi ilmenemään, uuden 512mb muistikamman, olisiko sillä vaikutusta asiaan?
     
  19. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Eikös nimen mukaan 'Ole hiljaa' ("turpa kii"). Onko se hiljaisuus sitten toteutettu sillä, ettei se flekti just mitään puhallakkaan?

    Tää on vaan kuittaus "newbimäisestä" kommentista, ei millään pahalla jartar. Asiallisesti kuittasit ylempänä.
     
  20. katmanni

    katmanni Guest

    Tuohon ongelmaan.... Yks termi oikastaan tässä alussa, mikään laite ei kuumetessaan "saa" liikaa virtaa vaan se "ottaa" liikaa virtaa. Virtalähde ei työnnä enempää noille laitteille kuin mitä ne imevät. Ainoastaan ylijännitteellä saa laitteen ottamaan liikaa, mutta poweri ei sitä tee jos on ehyt ja eiköhän se ole. Emolevyn vika voi myös aiheuttaa jonkin jännitteen nousun näyttiksellä. Tarkista varmuuden vuoksi, ettei kasatessa ole jäänyt ylimääräisiä emon kiinnitysnastoja emon pohjalle, mikä voisi sotkea jännitteitä.

    Uskon kuitenkin että näytönohjain on vikaantunut. Ota se irti ja nuuski sitä palaneen käryä ja käy suurennuslasillä niitä osia läpi, kyllä kärähtänyt osa normaalisti näkyy jos savutkin on päästänyt. Sen jälkeen pitäisi kokeilla parhaan kaverin näyttiksellä, että lähteekö sillä toimimaan? Jos pelaa, poweri ja emo on kunnossa ja oma näyttis lähtee palautukseen.

    Tämä on tämmöstä poissulkevaa vianetsintää ja kuvauksesta päätellen (kone toimii välillä hyvin kunnes näyttöö sammuu) vaikuttaa että poweri ja emo on kunnossa ja se ohjain on hajonnut. Koita miettiä, onko joku voinut osua siihen näyttikseen käytön aikana ja aiheuttaa oikosulun ja menikö se paikalleen ilman lekaa, ettei siis tarvinnu väännellä sitä.
    Niin ja muistitko käyttää esd-suojausta kasatessa, sen avulla näitä ongelmia vähennetään.
     

Jaa tämä sivu