Niin. Tarvitsisin apua uuden koneen ostamiseen. Vanha kone on hidas romu, jossa ei ole kovalevytilaa kunnolla oikeastaan millekkään. Eli haluaisin vanhan romun tilalle hieman tehokkaamman koneen. Tässä jotain vaatimuksia koneelle : väh. 512 mb muistia väh. 40 gb kovalevytilaa väh. 2,4 gig. prosessori myös athlon 2400+ käy väh. 64mb näytönohjain, olisi hyvä olla AGP-väylä, omistan 256mb näyttiksen AGP-väylään muistikortinlukija paikat, firewire ja usb paikat olisivat hyviä Hintakattoa ei nyt periaatteessa ole, mutta olisi hyvä jos paketin saisi mahtumaan 0e-600e hintahaarukkaan. Niin ja käyttistä ei tarvitse olla. Myös valmispakettikoneet käy, vaikkei niillä kovin hyvä maine tietääkseni ole.
600€:llä saisit kyllä paremmankin paketin ja kokonaan uuden pci-e näytönohjaimen... Kerroppa mitä tuumaisit tästä.
No, kyllähän se käy, voit kirjoittaa oman ehdotuksesi. Mutta jos joku viitsii niin voisi myös kirjoittaa paikan josta saisi osat tai paketin jossa olisi nuo yllä olevat vaatimukset ja todella huokea hinta ... Mutta kirjoita pois 600e maksava paketti.
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/kori.aspx?sisalto=39885,41136,41322,49967,27405,48707,22123 Jos pelaat niin sitten voi jostain muualta karsia ja lisätä näyttikseen potkua. Edit: Emo meinas unohtua
En ole mikään tietäjä näissä asioissa. Varmaan hyviä 600€ paketteja tehdään. Kävi vaan mielessä olisko järkeä rakentaa ASRock 775DUAL-VSTA pohjalle kone koska agp ja pci-e löytyvät samoin ddr/ddr2. Eli vanhoja osia voisit alkuun hyödyntää ja pävitellä myöhemmin paremmaksi. Vaatimuksesi kun näyttävät vähäisemmiltä.
Asrockia en pitäisi ellei olisi pakkorako, sen verran hirveitä ongelmia noilla halpislankuilla on ollut.