eli tuli hommattua tollanen "väli aikanen" prossu, ja nyt voisi kellotella sen että ennenku saa uuden paremman. abit kn9s Kingston ddr2 533mhz C3d radeon x1600 pro maxtor sata2 300gb. Eli kellotus onnistuu hyvin 230mhz väylään asti, mutta sitten siitä ei paljo pääse, asetuksina seuraava; Muistien lasku ddr400 tasolle, HT kerroin 3x, väylä 250mhz, ja kerroin prossulla on 8, mutta tällä setillä kone ei enää käynnisty, mistähän voi johtua?
Lisää voltteja prossulle. Tosin voi olla että et pahempia kelloja saa, eivät ole nuo sempronit mitään parhaimpia kellottujia.
pitäisi mennä helposti tuo 2000mhz, jotkut ottanu reilusti ylikin, mutta voiko nuo voltit sitten olla syyllinen miksei käyntiin lähde?
Kyllä voi. Kun prosun kellotaajuus nousee se tarvitsee enemmän jännitettä, jotta nollista ja ykkösistä tulisi "selvempiä" eli liian pienellä jännitteellä, nollat ja ykköset jäävät epäselviksi, eikä kone toimi. Jännitteen nosto taas aiheuttaa lämmönnousua ja lämmön alentamiseksi tarvitaan parempi jäähdytin. Mutta koska Sempronit eivät vakionakaan lämpene kovin paljoa, luulisin vakio jäähdyttimen riittävän. Edit: Tuolla juttua prossusi kellottamisesta http://www.legionhardware.com/document.php?id=560
koitan sit laittaa jännitettä vähä enemmän, tuskin tolla vakio coolerilla ongelmat ihan heti alkaa, vakiona lämmöt 22 ja pinellä kellotuksella (1760mhz) ei rasituksessakaan nouse kuin 27. mutta koitan nyt hieman nostella jännitettä ja katotaan lähteekö käyntiin.