Joo elikkä meil sattu vähän aikaan sitten samanlainen ongelma et ku latasin ATI Catalyst Control Centerin ATI:n sivuilta ni äänet lähti!? Mun mielest se ei mitenkään voi liittyä siihen et latasin ton. No, mikään ei auttanu ja me vaihdettiin emolevy. Se tuli onneks vie takuuseen. Muutama viikko sit saatiin kone takas ja toimi se siihen asti kunnolla kunnes latasin uudestaan ton ATI jutun.. Sit vast tajusin et se liittyy jotenki siihen. Meijän isän työkaveri tuli kans kattoo tätä konet eikä löytäny mitää muuta syytä kuin et äänikortti olis hajonnu.. Mut must tuntuu et vika ei oo äänikortis.. Emolevy: Gigabyte GA-7VASMFS Nyt tarvittais helppii.. Jos tarttette lisää tietoo meijän koneest ni kysykää!
Käynnistä -> Suorita -> devmgmt.msc Onko tuolla huutomerkkejä tai muuta poikkeavaa näkyvissä jos on niin minkä kohdalla?
Ei näy huutomerkkejä.. Viimeks ku oli sama ongelma ni jossai realtek kohdas oli huutomerkki mut nyt en löydä edes sitä realtek kohtaa. Aamul toimi vie ihan hyvin mut sit ku latasin ton ATI catalyst jutun ni lakkas toimimasta.. Saaks sitä aamul lataamaani ATI juttuu poistettuu ja saada vanha tilal?