Tuulettimien pyörimis nopeus

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Teeemu 27.12.2006.

  1. Teeemu

    Teeemu Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2006
    Viestejä:
    160
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Latasin speedfanin ja siinä ilmottaa että 1tuuletin pyörii 1200 rpm ja toinen vain 350rpm,eiks noi oo vähän liian matalat?
     
  2.  
  3. SSaarinen

    SSaarinen Regular member

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    1,182
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ensinnäkin riippuu mitkä tuulettimet. Prossu, kotelo...??

    Jos ne on Speedfanin hallinnassa noi tuulettimet, niin ei ole. Mulla tiputtaa kierrokset myös tosi alas, kun lämmöt ovat sallituissa rajoissa.

    Jos taas katselit pyörimisnopeuksia muuten vaan, niin ovat ne vähän alhaisia. Paha mennä sanomaan, kun et kertonut mitkä tuulettimet kyseessä.
     
  4. Teeemu

    Teeemu Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2006
    Viestejä:
    160
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    no processorin tuuletin pyörii 1200rpm ja kun pelaa pomppaa 3000rmp.järjestelmän tuuletin ei nouse yli 400rpm
     
  5. umpSh

    umpSh Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2006
    Viestejä:
    494
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Prosessorin tuuletin on luultavastikin lämpötilaohjautuva, joten tuo vaihtelu on ihan normaalia. Alle 1000rpm kuulostaisi kuitenkin todella alhaiselta nopeudelta millekkään tuuletimelle. Tarkistappa millainen flekti siellä pyörii, niin voisi saada asialle tarkempaa selvyyttä.

    Mikäli kyseessä on jokin 25cm halkaisijaltaan olevan jättipuhallin, saattaa tuo olla oikea lukema. Itselläni Speedfan näyttää Noctuan tuulettimille pyörimisnopeudeksi joko 0 tai yli 20 000rpm, joten voipi olla että kyseessä on sinullakin vain bugi.
     
  6. SSaarinen

    SSaarinen Regular member

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    1,182
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Taitaa olla Speedfanissa bugi, koska lämpöjen ollessa alhaiset (36C) näyttää prossun tuulettimen mulla 0rpm. Oikeasti pyörii siellä 1700
     
  7. Teeemu

    Teeemu Regular member

    Liittynyt:
    19.12.2006
    Viestejä:
    160
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    mikähän tossa sitten on,kun lämmöt on aika korkeella :/ ja uus kone.Koneen kyljessä on paikka lisätuulettimelle,mistähän niitä sais?
     
  8. Jarska92

    Jarska92 Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2006
    Viestejä:
    1,132
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    no valmispaketeissa on aina lämpötilat aika korkealla, kaveri osti uuden valmis paketin täs vuosi sitten ja näytönohjain oli vailla tuuletusta/kotelotuuletusta niin lämpö 90-115c kokoajan, no asennettiin sinne taakse kotelo tuuletin ja nyt 80c. mutta eikö ne valmispakettien myyjät voi pistää vähän parempaa tuuletusta niihin paketteihin?. ja sitten meillä nyt on tuolla tuo HP kans noin vuoden vanha konepaketti ja prossutuuletin pyörii kokoajan alle 1000RPM.,

    no mutta kotelotuulettimia saa ATK liikkeistä ja tilaamalla internetistä, katsot vain ensiksi että miten suuri tuuletin siihen kylkeen mahtuu ja kysäiset sellaista sitten. hyviä tuulettimia on noctuan ja nexuksen nyt ainakin alkuunsa.
     

Jaa tämä sivu