F-Securen palomuuri tukkii kaiken

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi jemali 26.12.2006.

  1. jemali

    jemali Member

    Liittynyt:
    04.12.2005
    Viestejä:
    59
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    ongelmani liittyvät F-securen palomuuriin (elisa tietoturvapalvelu), koska näyttää siltä että se tukkii vähän liiankin paljon. Esimerkiksi ku koitin tehdä serveriä MySQL:ssä tuli valitus, että palomuurin portti 3306 pitäisi olla auki, koska palomuuri tukkii sen, mutta miten saan sen auki. Toinen ongelma esimerkiksi jos kaveri tekee ip:n kautta AOE pelin niin en pääse sisään, palomuurin takia.
    Siis oisaisiko joku auttaa, miten saisin palomuurin asetukset kohdalleen?
    Kiitos etukäteen
     
  2.  
  3. jemali

    jemali Member

    Liittynyt:
    04.12.2005
    Viestejä:
    59
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    ei kukaan tiedä/viitsi vastaa?
     
  4. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Kannattaa kysyä Elisan tuesta tuota. Pelatessa yleensä palomuurien kanssa toimii alt+tab ja sitten sallii palomuurista liikenteen kun palomuuri sitä kysyy, sen kyllä pitäisi kysyä samaa tuon SQL:n kanssa ensimmäisen kerran kun joku koittaa ottaa yhteyttä siihen.
     
  5. OBN

    OBN Member

    Liittynyt:
    28.12.2006
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Katso F-Securen pääsivulta mitä internet-suojauksen kohdalla lukee. "Normaali" kyselee mitkä ohjelmat saavat käyttää nettiä, kun taas "Estä kaikki" blokkaa kaiken, kuten nimikin kertoo.

    Myös Windowsin palomuuri saattaa olla päällä, joten kannattaa käydä lisäämässä ohjelma/portti poikkeusluetteloon.
     

Jaa tämä sivu