Eli coretempissä vaihdoin tuosta select cpu kohdasta sitä corea jolloin toisessa coressa luki taajuus 310x6 mhz mistä tämä johtuu? normaalist se on tuo 266 x 7. Eihän samassa prossussa toinen core voi olla eri väylätaajuus?
No ei voi olla Samassa kannassa ne molemmat pätee. Jos kannan väylä on 266MHz niin se sitten kanssa on ja prosessorin ytimien/ytimen kellotaajuus määräytyy sen mukaan. Ei toinen core voi eri väylällä toimia mikä kannassa on. Otahhan ohjelman antamista arvoista kuva
ojooh oikeassa olitte, pienen kliksuttelun jälkeen se näytti normaalia. mistä moinen bugi sitten johtui?
Jaa-a on paha sanoa. Voi olla että ohjelman lukiessa sensori-arvoja tms on tullut joku väliaikainen "katkos" joka sitten on muodostanut tuollaisen tuloksen. Toinen on, että ohjelma ei tunnista kunnolla emolevysi sensoreita joka sitten tottakai vääristää aina tulosta ja toimintaa. Huolissaan ei tarvitse olla.
Olen asiasta hieman eri mieltä. Core1 ~3.5ghz= 8x438mhz Core0 1100mhz~2.5x438mz=mahdoton kun puolikkaita kertoimia ei ole ja 6 pitäisi olla pienin kerroin. Core0 on siis 3x366mhz tai ehkä 6x183mhz. http://img214.imageshack.us/img214/3079/erikellotxg7.jpg