Eli sellainen ongelma kun sain koneen huollosta. Ennen korjausta oli sekä satakovo sekä idekovo vierekkäin sekä vanha emolevy. Homma toimi hyvin. Nyt tuli uusi emolevy (AsRock K7NF2-RAID) ja nyt on uusi 250G satakovo ja 160 samanlainen vierekkäin. Kone toimii ja käynnistyy windowsiin, mutta 160 kovoa ei näy laitehallinnasta eikä oman tietokone -näkymän alta omana asemanaan. Biosin kautta kyllä näyttää, että kummatkin on kiinni ja toimivia. Sitten taas klikkaamalla windiwsista tuon 250G kovon ominaisuuksia ja laite-välilehdestä, niin siellä se näkyy taas. Mutten pääse käsiksi koko asemaan. Yritetty: 1.Asentaa korpun kanssa asrockin emon ajureita tuolta ( http://www.asrock.com/support/download.asp?Model=K7NF2-RAID ) 2.Koitettu asentaa windowsia uudestaan Onko mitään hajua mikä vikana mahdollisesti?
Oletko alustanut sitä kiintolevyä? Levyhän pitää alustaa, eli formatoida käyttöön ennen kuin saat sen näkyviin Oma Tietokoneessa. Formatointi onnistuu windowsin levynhallinnassa. Luot siellä uuden osion levylle ja formatoit sen NTFS tiedostojärjestelmälle. (jos ei ole tarvetta FAT:lle) Käynnistä -> Suorita -> diskmgmt.msc
250 on alustettu, mutta tuo 160 ei ole. Mieli tekisi, mutta siellä sattuu olemaan suht tärkeitä tietoja. Eli vanha on kyllä ntfs-muotoa.
Jos levy on ollut käytössä ennen, niin se on jo valmiiksi alustettu. Mitä tuo levynhallinta sanoo tuosta kovosta?
Se on alustettu juu, mutta vielä teknistä häikkää miten näitä saa muokattua omia viestejään jälkeenpäin. Eli screenshottia ei ole, mutta auttaakohan tämä tekstimuoto: Levy 0 C: Peruslevy 233,75Gt NTFS 233,75 Gt Kunnossa (järjestelmä) Levy 1 Harmaata (ei mitään tekstiä) Dynaaminen Vieras Tuosta se sanoo, että muunnetaanko peruslevyksi, mutta en uskalla, jos tyhjentää suoraan sen.
"harmaa" vaikuttaa alustamattomalta, tai sitten se kovo on hellittänyt(?), aja Checkdiskillä [suorita > cmd >chkdsk -F]?
Muuten levylle tekisi kyllä mitä vaan ja alustaisi, mutta kovalevyllä on semmoista tietoa mitä ilman koneellta ei tee yhtään mitään. Eli pitäisi jotenkin muuten saada kikkailtua se näkyviin, mutta yritän noilla vinkeillä nyt jotain.