Asensin ubuntun, mutta nyt reso on tiukasti 640x480. En saa sita muutettua vaikka kuinka xorg.conffia saadan. Osaisiko joku auttaa PS. Etsisin muuten kyll' itsekkin mutta talla resolla on hieman hankala etsia mitaan. PSPS. Tiedetaan nappaimisto bugaa.
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg (tuossa voi käyttää myös vipusia -phigh) Ja mikä näytönohjain ja näyttö on käytössä?
Kyseessä on AMILO kannettava eli Intelin integroitu näyttis löytyy. Kokeilin tämän ohjeen kanssa säätää. Mutta ei tunnu tuo 915resolution:kaan toimivan. Täytyy tota xorg.conffia vielä koittaa säätää. Linkki ohjeeseen http://absolutebeginner.wordpress.com/2006/08/20/absolute-beginner-guide-915resolution/ EDIT: Kappas, nyt toimii. Tosin kumma juttu, että jouduin käynnistämään xserverin 3 uusiks ja sitten alko toimimaan.
Jeps. Tuo olisi ollut erittäin tärkeä perusinfo ongelmaa lähestyttäessä. Erityisesti vielä tarkennuksena tarkka malli. http://tuxmobil.org sekä http://www.linux-laptop.net/ ovat oivat tietolähteet tutustua Linux-asennuksista erilaisiin kannettaviin. Vaikka juuri sinun kannettavaasi ei tuolta sattuisi löytymään, voi muiden kannettavien ongelmaratkaisut toimia myös muissakin laitteissa. (Laitteiden piirisarjat ratkaisevat.) Tuokin Intelin näytönohjain, joka muistaakseni käyttää keskusmuistia näyttömuistina, on ihan oma lukunsa ja näinollen poikkeaa standardimman näytönohjaimen asentelusta.