Heipä hei. Tässä ensimmäistä kertaa koneen osien kanssa tekemisissä ja olen onnistunut haalimaan seuraavanlaisia osia itselleni (ja kysymyksiä) Asus A7V600 SE, VIA KT600, D/TB/xp ATX AMD BOX Athlon XP B 2800+ 2.08G/333 MHz, 512 Kingston, 512MB 400MHz DDR-RAM DIMM Maxtor DiamondMax +9 160.0GB 8MB Nvidia GAINWARD GeForce 6600GT-AGP 128Mb GS E Mitä pistän BIOS asetuksiin (tällähetkellä tehdasasetukset). Näytönohjaimen ajurit on asennettu, ja ilmeisesti se päivittyy samalla? BIOSin myös päivitin jollakin Asusin omalla cd:llä, kohdasta "update BIOS from internet", jolta se löysi uuden päivityksen. Niin se ilmeisesti päivitti BIOSIN??? Ainakin ohjelman jonkinlainen numerosarja muuttui, olikohan homma muka näin yksinkertainen? Ainakaan se ei löytänyt enää sen jälkeen sopivaa päivitystä samasta paikasta. Haittaako että tämän jälkeen suljin koneen reset-napista? X) oli se ainakin sen homman jo hoitanut. Jäi vähän hämmästyttämään että eikö se ole muka tämän vaikeampi juttu? Tärkein asia olisi nyt saada oikeanlaiset asetukset BIOSiin, mutta mistä tiedän mitä mihinkin laitan? Emolevyn opasta olen lukenut, sekä googlettanut ja lukenut tämän foorumin aiheita, mutta olen vain mennyt entistä enemmän sekaisin näistä jutuista. Eli mitä, mihin kohtiin ja millä perusteella laitan BIOSissa? Olisi kiva jos joku valaisisi tätä asiaa ihan perusteellisesti. Mitä kaikkea muuta kannattaisi päivittää? Koneella on siis aikomus pelata. Jotain kysymyksiä mitä tulee vielä mieleen; Mitä esim. CPU speed kohtaan tulisi laittaa? Entäpä kaikki noi muistien arvot ja yleensäkin, että kaikki koneen osat menisi yksiin ja toimisivat tietysti mahdollisimman hyvin ja että koneesta lähtee irti se mitä pitääkin? Olisi kiva myös tietää kuinka saa pelien sitä miltä ne näyttävät säädettyä paremmaksi, esim. ettei ole kaikenmaailman sahalaitaa vaan olisi "pehmeä" grafiikka ? En varmaan edes keksi kysyä kaikkea, mutta jos joku pystyisi kertomaan/linkittämään/googlettamaan/yms jonkinlaista aloittelupakettia tiedoista. Toivottavasti joku osaisi neuvoa, kiitos jo etukäteen vastauksista !
Osaakohan kukaan vastata, olisi kiva tässä laitella näitä että saisi ehkä jo illalla koneen käyttöön. Vai onko niin tyhmiä kysymyksiä että ketään ei kiinnosta vastata?
Jos et aio kellotella konettasi, voit jättää periaatteessa koskematta mihinkään asetuksiin. Manuaali kyllä kertoo oleellisimmat kohdat, miten asettaa aika, boottijärjestys ym. Muuta ei välttämättä tarvita. CPU speed on oletuksena kohdillaan (prossun vakiokellot/väylä) ja muistiasetukset ym. toimii "auto" asetuksellakin ihan normaalisti. Jos näitä haluaa alkaa kikkailemaan ja puristamaan raudastaan kaikkea mehua irti, kannattaa ensin hoitaa hieman taustatietoa kuntoon.
Mitä biosin päivittäminen muuten tekee? Tuleeko valikkoon uusia kohtia vai miten? Mites näiden taustatietojen kartuttaminen parhaiten onnistuisi? Kun osat on kumminkin vähän vanhenemaan päin niin olisi kiva puristaa se irti mikä konetta hajottamatta lähtee. Onko cpu speed 1250 MHz siis ok? Bios kysyy alussa että se on pienin mahdollinen ja sitä voi säätää haluamakseen, ja suurin tuosta valikosta on 2500 MHz eli pitäisikö siitä löytyä tuommoinen 2800 (joka on prosessorin tiedoista, vai mitä se tarkoittaa) kohta vai kuinka? (Mitä prosessorin tiedoista edelleen tarkoittavat 2.08G/333 MHz 512???) Nuo muut osathan näkyvät tuossa ensimmäisessä viestissä, jos niistä osaat kertoa jotakin ja mitä niistä pitäisi pistää bios-asetuksiin? Entä, mitä cpu speedistä ne kaksi seuraavaa alempaa kohtaa on jotka muuttuvat sitä mukaa miksi speediä muuttaa? Ja kun minulla on nuo kaksi muistia, niin mitä tarkoittaa dual channel tai joku semmoinen? Kyllähän tuota manuaali on koittanut lukea, mutta miten pitäisi tulkita noiden tietokoneen osien tiedot ja arvot oikeisiin kohtiin sinne ja oikein biosiin? Meinaatko siis että kaikki on ihan ok jos nollauksen jälkeen ei muuta mitään biosissa? Kun itsestä tuntuisi että jotakin pitäisi muuttaa tai biosia päivittää. Pitääkö prosessoriin ajaa jotakin ajureita tai päivityksiä? Ei kai?
BIOS päivitykset parantavat emolevyn toimivuutta (esim emolevyn ja prosessorin yhteiseloa), ja esimerkiksi useita mysteerisiä laite-komplikaatioita kuten NeoHe + jotkut Asus lankut, tai Emo + jotkut muistikammat. Peruskäyttäjän ei tarvitse päivittää BIOSia ellei ole varma mitä tekee (ei ole mikään amerikan temppu silti), tai tahtoo korjata jotain yhteensopivuusongelmia. Jos tahtoo puristaa kaiken irti ni selailee prossun/näyttiksen kellotustopicceja vaikkapa tältä foorumilta. 2.08G/333Mhz 512 Kellotaajuus/FSB "The frequency at which a processor (CPU) operates is determined by applying a clock multiplier to the front side bus (FSB) speed. For example, a processor running at 550 MHz might be using a 100 MHz FSB. This means there is an internal clock multiplier setting (also called bus/core ratio) of 5.5; the CPU is set to run at 5.5 times frequency of the front side bus: 100 MHz x 5.5 = 550 MHz. By varying either the FSB or the multiplier, different CPU speeds can be achieved." http://en.wikipedia.org/wiki/Front_side_bus http://en.wikipedia.org/wiki/Dual_channel Prosessoriin ei ajeta ajureita. Ja jos kaikki toimii niin ei tarvitse sörkkiä BIOS asetuksia mutu tuntumalta.
Onkohan kaikki ok jos muistikammat on muisstipaikoissa 1 ja 3 emolevyssä vai tarviiko tehdä viä jotain, kyllä muistia ainakin näkyy mielestäni oikea määrä. Eli onko väliä millä paikoilla ne kammat on? Niin ja vaikuttaako käyttö järjestelmä oleellisesti peleihin, koneessa on nyt win 2000 vai pitäisikö asentaa xp?
http://www.pcper.com/specs.php?p=MB&id=57 tuon mukaan olisi Dual Channel emolevy, joten muistipaikoilla on hitusen väliä, mutta ero ei ole iso Socket A/462 alustoilla. Ja peleille mieluusti XP, osa peleistä ei asennu 2000:lle ilman puukotusta (esim. Age of Empires III) ja tulevaisuudessa saattaa noita pelejä tulla lisää.