Elikäs asensin vanhaan koneeseeni ko. linuxin. Asennus ehdotti näytönohjaimeksi Geforce 2:sta oikean Nvidia V7700 sijaan. Tätä koitin korjata, mutta ei antanut ja aloitti asennuksen väärillä tiedoilla. Kun sitten sain valmiiksi asennuksen, (joka muuten oli tosi hidas johtuen ehkä muistin määrästä) käynnistin koneen uudelleen ja linuxin lataaminen alkoi. Siihen asti hyvin. Kun näyttöön tulee Suse Linuxin kuva, niin hetken päästä kaikki tyssää ja näytölle ilmestyy ilmoitus " No connection ". Ilmeisesti väärä n.ohjain tekee kiusaa. Miten korjaan asian vikasietotilassa, kun en tunne käskyjä? Kone on: AMD Athlon 1 GHz 128 Mb Asus V7700 32 Mb AGP 40 Gt
Tuo näytönohjaimesi on GeForce2. Aika monessa kohdassa tulee näyttöön SUSE Linux, eli hieman tarkemmin kiitos. Käynnistyslataimessa painat numeroa [3] ja sitten [Enter] Kun näet "Welcome to SUSE Linux ..." Kirjaudu root-käyttäjänä ja komenna sax -r
Lainaus: Kun näyttöön tulee Suse Linuxin kuva, niin hetken päästä kaikki tyssää ja näytölle ilmestyy ilmoitus " No connection ". Aika monessa kohdassa tulee näyttöön SUSE Linux, eli hieman tarkemmin kiitos. Eli lataa tavallisesti, sitten kaikki tyssää, kuva häviää ruudulta ja näyttön valmistajan oma ilmoitus ettei yhteyttä. Ja kun tuo ohjainkin oli sitten se geforce2n, niin mikä asennuksessa sitten on ehkä mennyt pieleen?
Joo, koitin. Komento sax -r ei ottanut eteen, ilmoitti vaan: -bash: sax: command not found Sitten koitin taas kommennolla startx, sen kun muistin. Mutta taas näyttö ilmoittaa: Signal out of range... Mikä perkule siin on?
liekkö susen asennuksessa näyttö tunnistautunut väärin ja nyt yritetään käyttää liian kovia resoluutioita.. jos ei tuo sax -kikka onnistu, niin olikohan susessakin /etc/X11/xorg.conf -tiedosto josta noita resoluutioita, horizontal ja vertical synchejä voi käsin säätää. Ensiksi katso ym. xorg.conf -tiedostosta "Section Screen" - siellä on lueteltu Modes -kohdissa resoluutiot joita käytetään. Jos näyttää ihmeellisiä arvoja, niin muuta RESOLUUTIOT käsin halutuiksi. Ensimmäinen lueteltu resoluutio on se mitä oletuksena käytetään. Jos ei noilla "modejen" muutoksilla lähde rullaamaan, niin sitten xorg.conf:ista etsit "Section Monitor" -kohdan josta löytyy lisää säädettävää. tärkeimmät arvot mitä pitää tarkistaa ja tarvittaessa muuttaa ovat HorizSync ja VertRefresh. KATSO SITTEN SOPIVAT ARVOT MONITORIN OHJEKIRJASTA!
Okei, mun moka tää näppis sekoilee, eli pitäisi aina tarkistaa mitä kirjoittaa. Oikea komento on sax2 -r ja se suoritetaan root-käyttäjänä. Mutta voit kysyä lisää osoitteesta http://www.kotoistaminen.novell.fi/forum
Joo no nyt onnistus ja näkyy. Asetuksissa oli ihan tavalliset arvot näytölle 1024*768 ja 24bit värit. Mutta näytön ohjain rupesi vinkumaan, taitaa olla lopussa. Kiitos avusta! Ja hyvää Joulua!!