Eli menin tonne biossiin, kun päätin vähän kellotella tota xp1700+. Kellottelin sitten pikkuhiljaa ja käynnistin konetta uusiksi. Viimeisen kerran kun yritin tota kerrointa laittaa isommaksi niin ei oikein tykännyt.Menin ja talletin.Poistuttuani biossista niin näyttö oli kyllä päällä mutta mitään ei tapahtunut.Käynnistin koneen uudelleen, mutta jälleen kone hyrräsi sujuvasti,näyttö oli päällä,mutta mitään kuvaa ei näkynyt.Joskus minulla oli sama ongelma, mutta nyt en vaan muista millai korjaan tilanten.No onneksi jouluna tulee kokonaan uudet osat niin sitte varmaa korjaantuu viimeistään.
Kokeilepa nollata BIOS. Se taoahtuu joko jumpperilla (katso emon manuaalista) tai ottamalla emon patteri muutamaksi minuutiksi pois (tietysti myös virtajohto pitää olla pois).
Manuaalia en enää löydä,mutta siis emosta patteri pois ja virtajohto irti.Tuollako pitäisi siis toimia.
Kyllä, juuri niin. Se nollaa BIOS:n asetukset tehdas asetuksille, jolloin joudut ehkö asettamaan joitain asetuksia uudelleen.