Kone jäätyy/reboottaa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Flezz 09.12.2006.

  1. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli pelatessani esim. ET:tä ja WoWia kone jäätyy täysin. Kajareista tosin jää se pieni pätkä soimaan. Ongelma esiintyy vain pelatessa ja Wowissa kone jäätyy jo n.1min päästä. Lämmöt ovat: cpu 37c, emo 34c ja näyttis 60c levossa. Muistit on testattu memtestillä, ei virheitä. Uusimmat ajurit haettu, mitään ei ole kellotettu. Kotelona sonata antec piano II 120mm ja 80mm tuulettimilla sekä 450w powerilla.
    Kokoonpano: Asus m2n-e,amd athlon x2 3800+,sapphire x1650 pro, 2x 512 800mhz ddr2 ja seagaten 300gt kovo.

    Apua kaivataan.
     
  2.  
  3. teppoI

    teppoI Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    30.04.2005
    Viestejä:
    4,166
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    Tuon tyyppinen vika vaikutaisi piirisarjan ajureihin, päivititkö vain näytönohjaimen vai päivititkö myös piirisarjan ajurit?
     
    Viimeksi muokattu: 09.12.2006
  4. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kummatkin on päivitetty uusimpiin mahdollisiin.
     
  5. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Päivitystä edelliseen. Täydellistä jäätysmistä ei tapahtu enään niin paljon vaan nyt ohjelma sen sijaan kaatuu ja tulee virheilmoitus ---> http://server6.theimagehosting.com/image.php?img=huoh.JPG
    Kenelläkään ideoita mikä voisi olla vialla? Ehdotuksia kaivataan.
    Kiitos.
     
  6. veldrin

    veldrin Guest

    Itsellä ollut myös samanlaista ongelmaa eikä ratkaisua ole löytynyt.
     
  7. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Lähtikö kone vaihtoon vai miten? Minkälainen kokoonpano sulla oli siinä?
     
    Viimeksi muokattu: 10.12.2006
  8. Zomeome

    Zomeome Regular member

    Liittynyt:
    14.01.2005
    Viestejä:
    157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Auttaisikohan Wowin uudelleenasennus tuohon print screenissä näkyvään ongelmaan mahdollisesti?
     
  9. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Juu pitääpi testata mutta se ei (kai) poista sitä pääongelmaa eli jäätyilyä jota tapahtuu myös surffatessa,videoita katsellessa,scannatessa yms. Ja voisiko ongelma olla mahdollisesti kuumana käyvä näytönohjain? 1min päällä aamulla,huoneessa n.22c ja heti n.60c näyttää.
     
  10. ELuru

    ELuru Member

    Liittynyt:
    11.12.2006
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Näyttäis siltä että sulla on viallinen muistikampa koneessa tai sitten lievä kosketushäiriö, koita käyttää muistikammat irti ja laita takas, varmista että menee kunnolla, kokeile vaihtaa niiden paikkaa.
    Jos nämä muistit on eri valmistajan, saattaa olla yhteensopivuusongelmakin.Nämä muistiongelmat on sikäli hauskoja, että vaikka muistit testaa ja kaikki pitäis toimia niin käytössä sitten viat vasta ilmenee.
    Toinen mikä tuli mieleen, kuinka paljon sulla on lisälaitteita koneessa kiinni, eli riittääkö powerin teho? ja kun avaat kotelon, kato että kaikki kortit ja liittimet on varmasti kunnolla kiinni
     
  11. Flezz

    Flezz Member

    Liittynyt:
    08.12.2006
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jaa.a aika veikeä tapaus on joo... Vaihdoin muistien paikkoja sekä testasin liittimet, tuloksetta. Powerina on antecin 450w eikä koneessa ole kiinni lisälaitteita eli luulisi senkin olevan poissa laskuista.
     
    Viimeksi muokattu: 13.12.2006

Jaa tämä sivu