Olisin hankkimassa tietokoneeseen uudet kaiuttimet sekä ehkä uuden äänikortin kun ei taida emolevyyn integroiduista äänikortista ääniteho riittää välttämättä. Olen kuullut että 2.1 järjestelmästä lähtee parempi ääni kuin 5.1 tai 7.1 järjestelmästä musiikin kuuntelussa joten valinta olisi ehkä 2.1 kaiuttimet ja hinta luokka 100-150 € sekä äänikortti vielä ehkä päälle joten mitä kaiuttimia suosittelette? Itselläni ei ole paljon tietoa niistä. Nykyiset kajarit ovat Logitech X-230.
Jos ostat tuon hintaiset kaiuttimet ja kunnon emolevyn, niin äänenlaadussa ei ole suurta eroa oli äänikortti tai ei. Logitech Z-2300, JBL Encounter 2.1. Itseltä löytyy tuo Z-2300-sarja. Tietokonekajareiksi ihan ok, mutta eivät ne hifistiä säväytä. Varteenotettava vaihtoehto olisi Tannoy Fusion 1 kaiuttimet ja vaikkapa Onkyo A-9211-vahvistin. Hinta on tosin kaksinkertainen noihin tietokonekaiuttimiin verrattuna, mutta niin on äänenlaatukin!
Joo ja hinta kasvaa kyl sinne 500€ --> Joten taidampa jättää tuon väliin. Tuota Logitech Z-2300 täytyy harkita, mutta äänikortin taidan jättää väliin koska ne ovat niin hinnakkaita.
Hieman erilaisena näkökulmana voisin tuoda oman ratkaisuni: 29e maksanut Logitech R20 2.1-paketti, kun ääntä on toistettava muidenkin kuultavaksi ja Sennheiser HD570-kuulokkeet musiikin kuunteluun ja pelaamiseen. Mielestäni noista surkean äänenlaadun omaavista muovipurkeista ei kannata maksaa useampia satasia, kun tuolla hintaa saa jo loistavat kuulokkeet.
Muuten hyvä, mutta on vapaampaa kuunnella musiikkia ja katsella elokuvia ilman korvilla olevia lappuja ja jos katsoo elokuvaa muiden seurassa niin toiset eivät pääse nauttimaan laadukkaasta äänestä. (johdon pituus on liian lyhyt elokuville)
Kuulokkeet ovat erinomaiset esim pelaamiseen, mutta ainakin minä käytän konetta myös "radion" korvikkeena, joten monesti näyttö on pimeenä ja kone toistaa pelkkää musiikkia.
Niin homma kans toimii, mutta ei riitä nuo kuulokkeet monen ihmisen elokuvan katseluun tai musiikin kuunteluun
Itsellä olisi hakusessa kaiuttimet musiikin kuunteluun max 150€. (ei ole senttiäkään enempää ja tiedän että tolla ei saa hifiä.) Jotain tällästä olen ajatellu. http://www.thomann.de/fi/edirol_ma15d.htm
Tuo Z-2300 THX 2.1 näyttää tosiaan ihan kelpo paketilta (en ole testannut). Tosin hyvä on Z-4 mallikin ja puolet halvempi (olen testannut). Eli ei muuta kun marssit sellaiseen kauppaan jossa näitä kaiuttimia pääsee testamaan ja otat sen mikä omaa korvaa ja kukkaroa miellyttää. Se paras ja helpon ratkaisu Ja jos puhti emon äänikortista loppuu saa esim Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio äänikorttin halvalla (48-55€) ja se näyttää olevan vielä ihan laadukas peli ainakin specsien osalta (ei omakohtaista kokemusta) http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/haku.aspx?hakusana=Sound+Blaster+X-Fi+Xtreme+Audio&hae=Hae @Pete TK: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/415967