HTPC:tä kasaamaan

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Idi_Amin 05.12.2006.

  1. Idi_Amin

    Idi_Amin Member

    Liittynyt:
    13.02.2006
    Viestejä:
    84
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ajattelin uuden telkkarin tultua taloon heivata vihdoinkin nuo VHS-videot kirpputorille, ja kasata jonkinlaisen mini-pc:n tilalle.

    Koteloksi katselin tuollaista Asus Pundit-mallia, ei pahan hintainen mielestäni ( http://tietokonekauppa.kauppakulma....67&PHPSESSID=d526c5a626ecda1aad930109fce73242 )

    Mikäs tuohon prossuksi, kun pelkkään leffakäyttöön lähestulkoon tulee?

    Näyttiksen (gf6600) ajattelin ottaa tuosta pöytäkoneesta, jos siihen päivittäisi pikkasen paremman...

    Kovalevyksi joku soppeli 300-500 giganen niin ei heti kuukauden päästä tarvitse vaihtaa..

    Wlan Pci-kortti olisi yhdestä HP:n pakettimikrosta ylimääräisenä, mistähän siihen saisi ajurit?
     
  2.  
  3. teppoI

    teppoI Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    30.04.2005
    Viestejä:
    4,166
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
  4. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Ei kai tuollaiseen pikkukoneeseen kannata iskeä mitään ylimääräisiä lämmönlähteitä, kuten GF6600:sta, kun emolla on jo integroitu näyttis? Vai pitääkö siinä olla 3D-tehoa? Ylimääräinen lämpöteho koneen sisällä vaatii enemmän tehoa tuuletukselta, mikä taas yleensä lisää äänen määrää.

    WD:n levyt käyvät kai edelleenkin viilempänä kuin Seagaten, joten em. perustein sellainen olisi oma lähtökohtani, kun hinnoissa ei juurikaan ole eroja.
    Jos kovolle taltioi esim. leffoja, musaa ja digikuvia, kannattaa tosiaan ostaa riittävän isokapasiteettinen jo kerralla.

    Sinänsähän tuo D905 on turhankin tehokas leffakäyttöön ja lämmöntuottokin on melko suurta (DTP=95 W, kun esim Core2Duoissa DTP=65 W)).
     
  5. Idi_Amin

    Idi_Amin Member

    Liittynyt:
    13.02.2006
    Viestejä:
    84
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No joo, enpähän huomannut tuota integroitua näyttistä, kyllähän silläkin varmasti leffat katselee...

    Tosin tuossa gf6600 on passiivijäähyt kiinni että tuskin mahtuisikaan tuohon koteloon.

    Kovalevy tarkoituksella mahd iso, pieneksihän nuo tuntuvat kaikki käyvän jossain vaiheessa....
     

Jaa tämä sivu