User Käyttäjä Salasana  
   
sunnuntai 7.9.2008 / 14:17
Haku:        In English   Suomeksi   På svenska
afterdawn.com > keskustelu > yleinen keskustelu > keskustelua uutisista > elokuvia videokameralla nauhoittanut seitsemän vuoden vankeusrangaistukseen
Näytä aiheet
 
Keskustelualueet
Keskustelualueet
Elokuvia videokameralla nauhoittanut seitsemän vuoden vankeusrangaistukseen
  Siirry:
 
Viestiketjuun kuuluvat käyttäjäkommentit liittyvät tähän uutiseen:

Elokuvia videokameralla nauhoittanut seitsemän vuoden vankeusrangaistukseen

uutinen julkaistu: 4 joulukuuta, 2006

Yhdysvaltalainen Johnny Ray Gasca on tuomittu seitsemän vuoden vankeusrangaistukseen mm. elokuvien nauhoittamisesta videokameralla elokuvateatterissa ja oikeudenkäynnin pakoilusta. "Piraattiprinssi" lempinimellä tunnettu Gasca tienasi yli neljä tuhatta dollaria viikossa myymällä luvattomia kopioita elokuvista. Gascaa vastaan nostetut syytteet koskivat Anger Management, 8 Mile ja The Core ... [ lue koko uutinen ]

Lue uutisartikkeli kokonaisuudessaan ennen kuin kommentoit aihetta.
Kirjoittaja Viesti
Sivu:12>
Senior Member

10 tuotearviota
_
4. joulukuuta 2006 @ 08:50 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus:
Gasca tienasi yli neljä tuhatta dollaria viikossa myymällä luvattomia kopioita elokuvista.

Piti antaa ankaraa palautetta, mutta kun luin ton kohdan niin en voi kun sanoa, että hyvä tuomio.

Lainaus:
Päiväkirjassaan...

Heh heh... tyhmä jäbä...

Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 4. joulukuuta 2006 @ 08:54

Senior Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 09:06 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Vakavaa tosiaankin! Waren pitää olla ilmaista eikä siitä saa ottaa itsellensä rahallista hyötyä!
Senior Member

4 tuotearviota
_
4. joulukuuta 2006 @ 09:19 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Tälle sällille voi rispektejä tienaamisen suhteen antaa. Waret wareina, ei rahaa.
Alcareru
Junior Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 09:20 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus:
Gasca tienasi yli neljä tuhatta dollaria viikossa myymällä luvattomia kopioita elokuvista.
Juu todellakin onhan tuo selvästi tuomittavaa.. tosin setsemän vuotta vankeutta tuntuu silti aika paljolta. Kai sille kuitenkin jotakin korvauksiakin tuli maksettavaks joku tähtitieteellinen määrä. No toisaalta USA on USA ja tommosen rangaistuksen voi varmaan saada aika paljon helpomminkin. Jos Suomessa jollekin langetettais tommonene, niin sitä en kyllä pitäisi hyväksyttävänä. (Tai siis jos nyt ihan tarkkoja ollaan, niin en minä sen hyväksyttävämpänä pidä tuota tuomiota missään muuallakaan, mutta ymmärrän toki, että USA:ssa rangaistukset on kovempia yleisestikin ja suhteessa muihin rangaistuksiin tuo VOI olla ihan ok rangaistus).
NeoGeo1
Junior Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 09:21 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Niinpä, mut on noi rangaistukset silti älyttömiä ku ketään ei oo edes murhattu...
Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 09:39 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Juuri tälläisiä tekijänoikeus rikkomuksia kuuluisi jahdata eikä kotikäyttäjiä.
Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 10:45 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
No on toi tuomio kyllä aika älytön..
AfterDawn Addict
_
4. joulukuuta 2006 @ 10:56 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
@NeoGeo1
Eli vain murhaajille pitäisi antaa tuomiot?

En usko että tyyppi joutuu istumaan koko tuomiota loppuun asti. Vaikka USAn ja Suomen lainsäädäntö on erilaisia niin monikohan elinkautisen saanut suomalainen on istunut sen loppuun?
Senior Member

2 tuotearviota
_
4. joulukuuta 2006 @ 10:58 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
ozzi, samaa mieltä.
prik
Member

2 tuotearviota
_
4. joulukuuta 2006 @ 11:18 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Joo, kaikki warettajat vain linnaan, niin maailma pelastuu murhista, väkivallasta ja muusta pahasta!
Senior Member

3 tuotearviota
_
4. joulukuuta 2006 @ 11:31 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus:
Yhdysvaltalainen Johnny Ray Gasca on tuomittu seitsemän vuoden vankeusrangaistukseen mm. elokuvien nauhoittamisesta videokameralla elokuvateatterissa ja oikeudenkäynnin pakoilusta.

Kuinkahan pitkän tuomion kyseinen tyyppi olisi saanut vaikka taposta, jos oletetaan hänen olleen ensikertalainen? Veikkaanpa, että lievemmän tuomion (?!).
Lainaus:
"Gascan saamat syytteet ja tuomio näyttävät kuinka vakavia hänen rikkomuksensa olivat ja erityisesti sen että tekijänoikeusrikkomukset ovat vakava asia" sanoi Elena Duarte, joka toimii Los Angelisin digitaali- ja tekijänoikeusasioiden yleisenä syyttäjänä. "Olemme tyytyväisiä että oikeus rankaisi Gascaa hänen rikoksistaan sopivalla tuomiolla" totesi MPAA:n johtaja Dan Glickman.

Molemmilla on oikeudentaju pahasti hämärtänyt, lieneekö MPAA:n johtajan oikeudentaju muokkaantunut omien etujen pohjalta.

MannFred
Suspended due to non-functional email address
_
4. joulukuuta 2006 @ 12:08 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
"Gasca sanoi itse olevansa syytön rikoksiin ja sanoo vain keräävänsä vanhoja kung fu -elokuvia."

^^

7 vuotta on kyllä iha liikaa =/
Kimmoman
Junior Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 12:37 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
"Kuinkahan pitkän tuomion kyseinen tyyppi olisi saanut vaikka taposta, jos oletetaan hänen olleen ensikertalainen? Veikkaanpa, että lievemmän tuomion (?!)."

Suomessa, kyllä. Mutta jenkeissä nuo tuomiot ovat hieman toista luokkaa. Moninkertaiset (yli 100v) tuomiot ovat varsin yleisiä murhista esim..
joonasm88
Member

1 tuotearvio
_
4. joulukuuta 2006 @ 12:48 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
aivan oikein tuommoiselle joka niitä leffoja rahanhimossa warettaa..
Senior Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 13:53 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus:
Päiväkirjassaan Gasca mm. kehuu kuinka naiset pitävät hänestä enemmän, koska hänellä on elokuvia, joita ei ole vielä elokuvateattereissa.
Tässähän tiivistyykin jo se waretuksen syvin olemus... eiköhän tuo kuitenkin useimmalla nörtillä ole se suurin syy waretukseen, myöntäkää pois vaan ;-)

AMD X2 5000+ black edition @ 3100mhz
kolmis
Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 13:55 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Paskanlatvat eihän tossa oo mitää järkee...
oisvat tökänneet sopivat summat korvauksia ni ei tarviais toisten elämää täysin pilata.

paskamaista porukkaa MPAAssa ku tää oikeus on aina rahamiehien puolella...
tiiä sitten onko taas lahjonta kyseessä.
Senior Member

1 tuotearvio
_
4. joulukuuta 2006 @ 15:03 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Tuomio liian kova suhteessa rikokseen. Mutta kyseessä on kuitenkin rikos, koska jamppa kerran on myynyt materiaalia johon hänellä ei ole oikeuksia.

Waret wareina ja piraattimyyjät linnaan. Mutta silti järki päässä tuomioiden kanssa.
zipzap
Member

6 tuotearviota
_
4. joulukuuta 2006 @ 15:19 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Kuinkahan moni yltiörikas yhtiöpomo on saanut 7 vuotta vankeutta kun on kavaltanut satoja miljoonia.
Eli kyllä tuollainen (4000/vk)summa on voileipärahaa vielä, mutta tuomiot ovat musertavia.
Porhot saavat vuoden päästä (myös suomessa) velkansa anteeksi ja pääsevät jatkamaan vanhaa hommaansa, tekijänoikeuden rikkoja ei näin helpolla pääse. vaan taakka on ikuinen, jos vähänkin maksat.
Ihmettelen vain tätä tekijänoikeus rikkomusten vakavuutta ja tuomioita. suomessa saa tuon verran ihmisen taposta ja puolikkaalla pääsee, kun on ensikertalainen.
Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 15:53 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Kyllä tuo tuomio vähän yli hilseen.
7 vuotta Ei helvetti
SuomiP
Member

1 tuotearvio
_
4. joulukuuta 2006 @ 16:54 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Mutta jenkkioikeus voisi olla niinkin oikeuden mukainen että koko homma ois lavastettu ja pikku Elena ois kirjotellu kotona päiväkirjaa herra Gascasta jota sitten käytetään syytteenä häntä vastaan mpaan kameroita + muita välineitä lainaten :D
Fidelaar
Senior Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 17:23 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
"aivan oikein tuommoiselle joka niitä leffoja rahanhimossa warettaa.."

warettaa ja warettaa... kaveri taitaa olla niitä jotka hommaa ne leffat 'ajoissa' toisten waretettavaksi. harva heppu niitä lähtee leffateatterissa kuvaan.
Kimmoman
Junior Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 17:42 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
"Kuinkahan moni yltiörikas yhtiöpomo on saanut 7 vuotta vankeutta kun on kavaltanut satoja miljoonia.
Eli kyllä tuollainen (4000/vk)summa on voileipärahaa vielä, mutta tuomiot ovat musertavia. "

Kuinkahan moni täällä oikeasti tietää mistä puhuu.

Esimerkiksi tämän pienen enron scandaalin johtajistoa:
Jeffrey Skilling: 24 vuotta 4kk.

Valitettavasti rikoksista ei ole mitään varsinaista rajaa. Näpistys on näpistys, viet sitten bisseä kaupasta tai 1000e sisältävän lompakon baarin pöydältä.
Enforcer
Junior Member
_
4. joulukuuta 2006 @ 18:20 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
"Näpistys on näpistys, viet sitten bisseä kaupasta tai 1000e sisältävän lompakon baarin pöydältä."

Eikö näpistyksen raja ole jotain hitusen yli 300egee? Kyllä jos 1000egee sisältävän lompakon ottaa jostain nii se on jo varkaus? Kysymysmerkit sen takii että en oikeesti tiedä :D Kuhan nopee vilasin netistä vähän infoa..
Senior Member

30 tuotearviota
_
4. joulukuuta 2006 @ 19:06 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Lainaus:
"Gascan saamat syytteet ja tuomio näyttävät kuinka vakavia hänen rikkomuksensa olivat ja erityisesti sen että tekijänoikeusrikkomukset ovat vakava asia"
jep rikos on rikos mutta jos joku menee myymään huumeita saan 3milliä per vuos ja tapaa sillä ainella 100 - 10 000 ihmistä jos jään kiini niin tuomio on 4-6 vuotta eka kertalaisena saan puolet

hä missä tässä nyt taas se kohtuuden raja menee OneMember miten niin hyvä tuomio joo toiselta varastaminen on rikos mutta jos ei vahinkoita ketään niin sama pölliikö tikkarin vai leffan ei auto varkaatkaan saa kymmeniä vuosia tuomiota vaikka niista saa enemän kuin ton 4000€

Lainaus:
Päiväkirjassaan Gasca mm. kehuu kuinka naiset pitävät hänestä enemmän, koska hänellä on elokuvia, joita ei ole vielä elokuvateattereissa.
nörtti on nörtti mutta hä
Lainaus:
Porhot saavat vuoden päästä (myös suomessa) velkansa anteeksi ja pääsevät jatkamaan vanhaa hommaansa, tekijänoikeuden rikkoja ei näin helpolla pääse. vaan taakka on ikuinen, jos vähänkin maksat.
joo on se niin väärin jos kusetat valtiota saat kuoleman tuomion mutta jos valtio (valtion edustaja) kusettaa suo niin se on voi voi
Lainaus:
Eikö näpistyksen raja ole jotain hitusen yli 300egee
joo se 338€ eli vanha 2000mk
Lainaus:
Esimerkiksi tämän pienen enron scandaalin johtajistoa:
Jeffrey Skilling: 24 vuotta 4kk
mutta kauanko se istuu siitä ennen kuin se muutetaan ehdolliseksi

ystäviä politiikassa niin melko nopeasti

ei vaikutus valtaisia ystäviä niin istuu varmaan koko tuomion

Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 6. joulukuuta 2006 @ 07:46

Mainos
_
__
 
_
Member

4 tuotearviota
_
4. joulukuuta 2006 @ 20:21 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
rahanahneille possuille kaikki tuomiot vaan (tähän kuuluu warettajat jotka tienaavat sillä, kuin myöskin riaa ynnä muut urpot). Waretushan on vain harrastus siinä missä kalastuskin =)
Ainakin henk.koht ois jäänyt monta levyy kauppaan ellen olisi kuullut aikaisemmin netissä (koskee myös leffoja sekä pelejä).
 
Sivu:12>
afterdawn.com > keskustelu > yleinen keskustelu > keskustelua uutisista > elokuvia videokameralla nauhoittanut seitsemän vuoden vankeusrangaistukseen
 

Multimedia: AfterDawn.com | AfterDawnin keskustelualueet
Uutiset: IT-alan uutiset | Uutisia puhelimista
Musiikkia: MP3Lizard.com
Tuotearviot: Laitevertailu | Vertaa puhelimia | Vertaa kännykkäliittymiä
Pelit: Pelitiedostot, pelidemot ja trailerit | Blasteroids.com (engl.)
Ohjelmat: download.fi | AfterDawnin ohjelma-alueet
International: AfterDawn in English | Software downloads | Free, legal MP3s | Gaming downloads | AfterDawn på svenska
RSS -syötteet: AfterDawnin uutiset | Uusimmat ohjelmapäivitykset | Keskustelualueiden viestit
Tietoja: Tietoa AfterDawn Oy:stä | Mainosta sivuillamme | Sivuston käyttöehdot ja tietoja yksityisyydensuojasta
Ota yhteyttä: Lähetä palautetta | Ota yhteyttä mainosmyyntiimme
 
  © 1999-2008 AfterDawn Oy