Mp3:sen alustaminen? (Ei onnistu ajureistako johtuu?)

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi jorpakko 30.11.2006.

  1. jorpakko

    jorpakko Member

    Liittynyt:
    27.05.2006
    Viestejä:
    39
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Mun mp3 soitin ei toimi, siin pitäis olla 2gb tilaa mut se näyttää vaan jotain yli 200mb!! Oonkohan alutanut sen oikein?
     
    Viimeksi muokattu: 09.02.2007
  2.  
  3. rillix

    rillix Regular member

    Liittynyt:
    24.08.2006
    Viestejä:
    579
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Yleensä siirrettävissä USB muisteissa/soittimissa tarvitaan ajuri Windows 98/Me versioihin, mutta ei Windows XP:n.

    Alustaminen tarkoittaa että levylle/muistille luodaan järjestelmätiedot jotta siihen voidaan kopioida tiedostoja. Alustaminen samalla tarkistaa että levy/muisti on kunnossa, mutta pika-alustus luo vain järjestelmätiedot.

    Entä jos et ruksaa pika-alustusta, vaan suoraan valitset käynnistä.
     
  4. eduard0

    eduard0 Active member

    Liittynyt:
    27.06.2005
    Viestejä:
    1,396
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Suuri osa soittimista vaatii tuon oman softansa alustamiseen, koska muistia ei voi syystä tai toisesta alustaa "normaalisti". Pikaisen googlauksen jälkeen en itsekään löytänyt Sonyltä softaa tuolle.
     
  5. jorpakko

    jorpakko Member

    Liittynyt:
    27.05.2006
    Viestejä:
    39
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tulos on silloin sama..
     
  6. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Noita kannettavia musiikkisoittimia ei yleensä kannata alustaa Windowsin omalla ohjelmalla vaan valmistajan ohjelmalla. Tuo Windowsissa alustaminen saa jotkut soittimet huoltoareissua vajaaksi, kun ne eivät tajua tuota Windowsin FAT alusta aivan oikein ja valmistajat eivät jostain syystä laita käyttäjille saatavaksi noita ohjelmia.

    Jos tuo asema kirjain ilmestyi, mutta osiota ei tunnisteta on joko soittimessa tai koneessa joku vika. Jos Windows ei tunnistaisi asemaa ei myöskään asemaa tulisi näkyville. Joissain soittimissa pitää myös käyttää omaa siirto-ohjelmaa.

    käynnistä -> suorita -> Diskmgmt.msc
    tuolta kannattaa katsoa että XP tunnistaa tuon soittimen koon oikein.
     
  7. anttikon

    anttikon Regular member

    Liittynyt:
    05.06.2006
    Viestejä:
    245
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kannattaa kokeilla vikasieto tilassa joskus, oli samanlainen taupaus mutta tolla onnistu.
     
  8. ElefAntti

    ElefAntti Regular member

    Liittynyt:
    20.01.2004
    Viestejä:
    112
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Sulla pitäisi olla todennäköisesti sonicstage ohjelmisto. Sen voi ladata esim http://store.connect-europe.com/genrePage.do oikeesta reunasta get sonicstage.

    Sonyn walkman mp3 soittimet on siitä vittumaisia että sun pitää aina käyttää tätä ohjelmaa. Jos haluat imuttaa kaverilta biisin sinne se toimii tavallisena muistitikkuna (tai ainakin pitäisi), mutta et pysty soittamaan biisiä mp3 soittimen ohjelmistolla.

    Itse ainakin kypsyin sonicstage ohjelmistoon (ei toiminut kunnolla) ja palautin kauppaan walkman soittimen. En yhtään ihmettele jos kaverisi hajoitti cd:n. =)

    Surffailin hiukan ja löytyi keskustelupalsta, jossa porukat kehuvat sonyn (+muitakin) tuotteita. ns-11 ja formatointi herättänyt muutamat keskustelut.
    http://forum.s1mp3.org/search.php?mode=results ja siihen hakusanaksi ns-11
    Hauskoja lukuhetkiä
     

Jaa tämä sivu