Käytämme toimistopalvelimessamme Windows Server 2000 ohjelmistoa ja nyt olemme suunnittelemassa sen korvaamista Suse Linuxilla. Kyseessä ei siis ole www -palvelin. Mistähän löytyisi tietoa palvelimen konfiguroinnista? Kannattaako tähän tarkoitukseen käyttää Apachea vai yksinkertaisesti konfiguroida Suse palvelimeksi?
Apache on nimenomaan http-palvelin eli www-palvelinohjelma. Samba on tiedostojen ja esim. tulostimien jakoon (Windows-verkossa). Samban konfigurointisivuja on netti väärällään. Postipalvelimiakin on Linuille useita tarjolla. Ja kaikki Linuxit on valjastettavissa palomuuriksi/reitittimiksi (mm. iptables). Vieläkö joitakin muita palveluja tarvitaan? Aloitetaanpa siis alusta: http://www.saunalahti.fi/~korhorm/Tumpelon_Linux/ Jos Linux-tietämystä ei firmassa ole riittävästi, kannattaa ehdottomasti kääntyä tukipalvelujen puoleen.
riippuu mitä palvelimella haluatte tehdä. Yleensä riittää tiedostojako (samba) ja joku pienimuotoinen postipalvelin (sendmail+imap/pop3).. Jos pitää alkaa toimialueen Window -työasemia hallita kunnolla (Active Direcotry, Group Policyt yms) niin sitten kannattaa pitäytyä Windows-palvelimessa.
Eikös tuo tumpelon ohje ole jo aika vanha.... Ja mitäs sillä palvelimella pitäsi tehdä? Itse asentaisin Debianin. SuSE on musta enempi desktop käyttöön. Jos ihan ostaa jonkun SuSE version, niin mukana tulee käsittääkseni aika hyvä dokmentointi.
Se on vanha, ja vanhentunut, mutta siinä on yhä perusasiat esiteltynä seikkaperäisesti näille nykypäivän Linux-palvelimeksi -kyselijöille. Perusteet tulevat noillakin selväksi ihan rautalangaksi väännettynä. Jos löydät paremman esityksen Linux-palvelimena, muistan linkittää sen jatkossa
Suse sta ei ole kokemuksia palvelimena mutta haluan kuitenkin suositella CentOs nimistä jakeluversiota palvelin käyttöön Tämä jakeluversio perustuu Red Hat Enterprice n joka on laajalti yrityksissä käytetty vakaa jakeluversio palvelin käyttöön. Itse Olen käyttänyt CentOs a palvelimissani ja ollut hyvin tyytyväinen,etuina mm qmail-toaster sähköpostipalvelimen yhteensopivuus yms. http://www.centos.org *Lienee tarkoitit että palvelin on ollut vain intranet käytössä?
Eikö vakavarainen yritys samalla hankkisi RHEL:iä? Mutta alkuperäisessä kysymyksessä vilahti sana SuSE, joka myös tarjoaa yrityksille omia palvelinversioitaan.
Ei oikein hyvää taida olla. Raja-anturassa oli tälläinen ohje. http://www.raja-antura.org/index.php?option=com_content&task=view&id=7159&Itemid=10 Perusteet Tumpelon ohjeissa tulee esille, mutta Red Hat ja siinä käyttetty Linuxconf eivät enää ole yleisessä käytössä. Tosin vanhoja Red Hat (7.2-9) asennuksia on vieläkin siinä kuin win98 asennuksia vanhoissa koneissa.