ehdottakaas jotkut hyvät 5.1 kaiuttimet hintaan noin 60 euroa, kun pitäis pyytää joululahjaksi. Mielettää verkkokauppa.com:ista
Jep, ei taida 60e saada kunnollista 5.1 settiä.. Tuon hintaiset 2.1 setit sentään menettelevät jotenkin, mutteivat nekään kyllä mitään hifiä ole..
Esim. nämäkään eivät vielä ole hyvät, mutta pelaamiseen lienee ihan ok ja elokuville pieneen huoneeseen, musiikinkuunteluun taas ei: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=4737
no kyllä nuokin välttää ihan hyvin, jos et ole mitään timantin kirkasta ääntä hakemassa. Moni ei edes erota silmät kiinni kuunnellessa, kuuluuko ääni 20euron pa*kalaatikoista, vai 2000euron pa*kalaatikoista.
Mulla on nämä olen tyytyväinen hinta/laatusuhteeseen.Asun kerrostalossa ja siellä ei saa luukuttaa joten on turha ostaa mitään 200w settiä. http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15091 Nuo ei varmaan riitä himopopittajalle,mutta minusta toimii leffojenkaa yksiössä mainiosti.
Watit eivät kerro MITÄÄN ääneenlaadusta ja äänenpaineeseenkin vaikuttavat MUUT seikat helposti enemmän kuin teho. No tämä harhaluulo on useimmilla amatööreillä. Ehkä hinta/laatu voi olla hyvä, mutta muuten tuollaiset 50E setit ovat paskoja. Kyllä kerrostalossakin voi kuunnella lujaa, riippuu tietysti hieman talosta, mutta älä yleistä.
Jep, naurattaa usein, kun kuulee paikallisten autontuunaajien kehuvan parituhatta wattisilla vahvareillaan..
Eivät niiden varmaankaan tarvitse olla "hifiä". Jos ei kerran äänestä niinkään ole kiinnostunut, niin ei varmaankaan kannata panostaa turhan paljoa jos kerran käytännössä tarvetta ei kalliille kaiuttimille ja vahvistimille ole. http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/396882 Tuossa on vanhempi ketju samasta "ongelmasta" @Jebuss Auto taasen on täysin eri asia kuin huoneisto. Ja basson tuottoon tehoa tarvitaan melkoisesti. Ainakin jos sen tahtoo kylän kaikille tytöille esittää. Suosittelen muuten lukemaan tuon toisen ketjun. Muistaakseni jätkät kertoivat melkoisen paljon asiaa.