Onko kellää tietoa millon Amd ois julkaisemassa uusia prosessori malleja? Oisha tuo mukava saada taas kilpailua rossurintamalle
Viimeistään ensivuoden ensimmäisellä neljänneksellä pitäisi tulla Brisbanet, valmistusprosessi on muutettu 65nm. FX-70/72/74 tulee myös tässä jossakin vaiheessa mutta kantana on F (1207 pinniä).
Sen sanon, että olisi suorastaan järjetöntä julkaista hitaampaa prosessoria kuin intel. Eli todennäköisesti ovat aika paljon tehokkaampia kuin nuo core2duot.
enpä menisi vannomaan että nuo uudet amd:t ovat lyövät yhtä pahasti inteliä turpihin mitä c2d teki.. siitä kertoopi ihan prossunvalmistajien julkaisemat suunnitelmat, jossa painotetaan energiatehokkuutta prossussa. Toisin sanoen prosessorin tehokkuuden mittariksi nousee myös "watti per hertzi", eli energiatehokkuus, eikä pelkästään raaka laskentateho. itse veikkaisin että uusimmimmat amd:n prossut ovat vähän kovempia tai samoissa tasoissa intelin vehkeiden kanssa, laskentatehossa.. mutta energiatehokkuutta pyritään saamaan huomattavasti paremmaksi.
Brisbaneissa ei tietääkseni ole muuta uutta kuin pienempi valmistusprosessi. Ja nuo uudet FX-prosessorit ovat prosessoreita tuolle tulevalle 4x4, lankkuja ei ole toistaseksi tulossa kuin Asukselta. Ja hintaa lankulla on 400€ Kuva roadmapista: http://images.dailytech.com/nimage/2665_large_q407_roadmap.png
Aika vähävirtaiseksi ovat näköjään saamassa noita. Muttei siitä kauheasti hyötyä ole ellei kannettavaan ole tuollaista änkemässä. Kyllä luulen, että ovat ainakin tehokkaampia kuin c2d:t. Ei minua ainakaan niin paljoa se energiatehokkuus kiinnosta verrattuna kunnon tehoon.
Nojoo-o saa taas nähdä mitä hintoja noi FX-prossut saa.. No jos C2Dn päihittäisi (JOS), niin hyvä vaan saadaan vihdoin se Intel Vs AMD theard taas kaivettua No eih.. kilpailua on kiva vaan katsella. Nyt on COre 2 Duo ylivoimaisesti johdossa ollut julkaisusta lähtien ja muutama kuukausi ennenkin. M itä noita artikkeleita on tullut luettua, niin AMDllä ei ole laskenta-testeissä tällä hetkellä mitään mahdollisuutta C2D rinnalla. Ei intel-propakandaa tämän enempää
Huono tapa levitellä "tietoa" eli huhua, kun en muista enää lähdettä, mutta kuitenkin... AMD:llä on kaiketi tavoite tehdä neliytimisiä prossuja, jotka tuodaan markkinoille kesällä 2007.
Sikäli kyllä, mutta Deerhound tulee joskus 2H2007 eli jälkimmäisellä puoliskolla, ja työpöytä käyttöön tuleva Greyhound 2008 alussa.
Amd:n ensimmäiset 65nm prossut ovat yhtä hitaita kuin nykyisetkin suorittimet. Kellotaajuudet joissakin 100mhz suuremmat, mutta pienempi välimuisti. Amd joutuu tekemänä todella paljon töitä jos haluaa Intelin haastaa. Muutoksia prosessoriin arkkitehtuuriin ja lisää kelloja. Nopeimman Amd:n kellotaajuus taitaa olla 2.8ghz ja jos Amd haluaisi rökittää esim. Intelin x6800 prosessorin, pitäisi kellotaajuus olla jotain 3.5ghz vakiona, ei tule ihan heti onnistumaan.