Windows XP:n uudelleen asennus

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi kelpaako 23.11.2006.

  1. kelpaako

    kelpaako Guest

    Moro.
    Ajattelin tässä koneen pitkästä aikaa forkata, mutta on pieniä probleemoja. Nimittäin en omista, eikä kukaan tuttukaan omista 2.5" korrpu-asemaa Windowsin levy on niin vanha että siinä ei ole tukea SATA kovalevyille. Eli pitäisi saada ne SATA ajurit ladattua sieltä korpulta. Onko mitään muuta vaihtoehtoa kuin ostaa se perkuleen korppu-asema? Ei huvittaisi ostaa, vaikka se vaan 10€ maksaakin, koska ei sillä muuta käyttöä kuitenkaan ole.

    Emolevy on Asus A8V-Deluxe (vaikka tuskin tällä tiedolla mitään tekee)
     
  2.  
  3. Player_

    Player_ Regular member

    Liittynyt:
    04.10.2006
    Viestejä:
    1,323
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  4. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Veikkaan ettet tarvitse sen erikoisemmin niitä ajureita kun koko korppuasemaa. Tuossa emossa on kuitenkin jo VIA K8T800Pro piiri.

    Kokeilemalla se selviää tunnistaako asennuksen alku sitä kiintolevyä. Eli tuon voit kokeilla jo ennen formatointia tms.
     
  5. kelpaako

    kelpaako Guest

    Kokeiltu on ja ei toimi :(
    Kyrsii kerrassaan tämmönen kun tarvii tommosta iänikuista floppy asemaa käyttää...
     
  6. LaLLi80

    LaLLi80 Senior member

    Liittynyt:
    23.11.2003
    Viestejä:
    5,010
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Uskoisin, että nLitellä voit slipstreamata ne ajurit suoraan XP:n asennuslevylle. Samalla vaivalla pistät sinne SP2:n ja jonkun netistä valmiiksi saatavan hotfix-paketin. Ei pitäis tarvita korppuasemaa. Osaako XP:n asennus hakea niitä ajureita CD-levyltä..en muista kun viimeksi käyttänyt sitä toimintoa pari vuotta sitten.
     
  7. rillix

    rillix Regular member

    Liittynyt:
    24.08.2006
    Viestejä:
    579
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    XP SP2 päivitys on uudempi kuin sinun emolevysi, joten SP2:ssa voi olla A8V-Deluxe emon SATA-ohjaimen ajuri, joten teeppä SP2 asennuslevy. Tuo SP2 asennuslevy pitäisi olla kaikilla XP:n käyttäjillä, niin korjaus- ja uudelleenasennus onnistuu helpommin ja paremmin.

    Windows XP SP2 boottaavan asennuslevyn tekeminen AutoStreamer ohjelmalla:
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/403827#2436367
     
  8. turska

    turska Regular member

    Liittynyt:
    20.10.2004
    Viestejä:
    4,040
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  9. kelpaako

    kelpaako Guest

    Kiitoksia. Nyt pelittäää ilman mitään korppuasemia :) SP2 laiton samalla vaivalla niin ei tarvinnu paljon päivitelläkkään.
     

Jaa tämä sivu