Eli olen menossa perjantaina giganttiin ja olisi tarkoitus ostaa tollanen monitoimikone, missä on värit.. tarkotuksena on vaan jotain tekstejä printata ja muuta, eli ei tarvi olla kummonen, ja täytyy olla tollanen aika halpa.. onko jollain noista halppis vehkeistä kokemuksia, noista ekasta neljästä joku vaan.. http://www.gigantti.fi/is-bin/INTER...L2?CatalogCategoryID=bPTD4QFHU6IAAAEOde5ZtSx7
Muista katsoa myös mitä väripatruunat maksaa.... voi tulla joskus meinaan yllätyksiä. Entisen tulostimeni värien vaihto maksoi melkein kahden tulostimen verran.... järkeä vai ei
Jos olis noista halvemmista valittava,niin varmaankin, Canon Pixma MP160 69€ tai toi Brother DCP 117C 89€ Katso tosiaankin noi värien hinnat ja liitäntä piuhat,yleensä puuttuu Usb kaapeli joistakin kaikki mahdolliset,sitten vielä tulostimen mukana tulevat värit,niissäkin on yleensä puolivajaat kasetit.
no itte kattelin tota hp deskjettiä ja siihen makso värit, jotain vajaa kax kybää, eli ei mun mielestä paha.. usb piuhan puuttumisella ei niin kauheesti ole väliä kun niitä pakkaa olemaan.. onkohan toi hp toimiva peli...
Mulla HP:n psc xxxx ja toimii moitteettomasti. Niiden mukana tulee imo kömpelöitä ja raskaita ohjelmia, jotka itse poistin heti, kun huomasin niiden surkeuden. Asensin pelkät ajurit ja pelittää paremmin kuin hyvin. Kopiointi on helppoa ja skannaus myös. Noi on tollasia peruspaketteja, jotka riittää kotikäyttöön helposti.
eli tyydyn ihan tohon hp:n koneeseen.. on vaan ihan peruskäyttöön tuskin tarviin ees koskaan värejä.. =) eli pelkät ajurit niin on hyvä..
Monitoimikoneen (skanneri, tulostin, kopiokone) mukana tulee värikasetti joka on aina noin 8 milliä, kaupasta saa ainakin tuplakoot, kannattaa tarkistaa ostaessa ettei tartu niihin pieniin. Isommat patruunat on tietty halvempia.
Kuten jo mainittu, kannattaa tarkastaa minkälaisia patruunoita laite käyttää. Ja noista halvoista sen verran että kyllähän ne todennäköisesti sen takuuajan kestää Ja tosiasiahan on että voitot nuo valmistajat käärivät oheistarvikkeilla eli esimerkiksi väripatruunoilla. Työpaikalta löytyy HP:n patruunoita 10-80 euron haarukasta. Halvoissa ei ole väriä juuri nimeksikään, joten suosittelen ottamaan laitteen, johon menisi myös vähän enemmän väriä sisältävät patruunat, jolloin värit tulisivat halvemmiksi. Esimerkiksi mustepatruuna 5ml maksaa 10 euroa ja mustepatruuna 23ml maksaa 30 euroa, voi itse laskea kumpi on kannattavampi.