Siis kone lähtee jyllään mut näyttöön tulee se latausjuttu(windows xp) ja sit ku pitäs tulla ne et saa valita et kenen käyttäjän puolelle menee niin tulee vaan musta/sininen tausta ja tiimalasi. Tää kone tekee ton aika useesti. Olen tarkistanut/poistanut ad-awarella ja easy-cleanerilla suurimman osan viruksista ja haittaohjelmista. Ja ei auta mitään.
jos sul on windowsin korjaus levy niin koita korjaa windowssi. en oo varma toimiiko mutta kokeileppa. yks on että mene vikasietotilaan ja jos pääset sinne niin eheytä levy. eka toi eheytys ja viimiseks toi windowsin korjaus jos ei muu auta!
Mitä eroo on ku eheyttää vikasietotilassa ku normitilassa muutako se et on puolet hitaampi? Mistä semmosen korjauslevyn voi saada? Nyt lähti käyntiin koneki mut on hidas onko muuta vaihtoehtoa ku formatointi et sais nopeemmin lähteen käyntiin? Oon easycleanerillä koittanu poistaa turhat ohjelmat käynnistyksestä 11 jäi vielä.
Eli vikasietotila sen takia että se ei lataa juurikaan mitään ylimääräisiä ohjelmia/tiedostoja. Jos kiintolevy on vioittunut, yrittää se ladata vioittunutta tiedostoa, mikä hidastaa koneen toimintaa huomattavasti, vikasietotilalla pienennetään mahdollisesti viallisten ladattavien tiedostojen määrää. Vikasietotilassa koita seuraavaa: Käynnistä -> Suorita -> cmd -> chkdsk /f /r jos checkdisk kysyy suoritetaanko tarkastus seuraavan käynnistyksen yhteydessä, vastaa kyllä.
Niin onko enään muuta tehtävissä ku formatoida kone et saa nopeemmaks ton alun? Tää kone käynnistyy niin prkl hitaasti ja viel lopuksi ku valitsee käyttäjän niin tehtävä palkki tulee näkyviin ja tausta mut pikakuvakkeet about 30sek - 1min päästä. Ja mistä on mahollista saada sen korjaus cd:n jos se auttas asiaan.
Tehtäväpalkki jumittaa ku laittaa netin päälle, ei tapahu nyt aivan joka kerralla mut useesti. Kestää sellaset parista minuutista ylöspäin et se alkaa taas toimimaan. Onko kellään ollut tätä samaista ongelmaa?
Oletko asennellut jotain ohjelmaa äskettäin koneellesi? "Korjaus Cd" on koneesi mukana tullut Windows cd, sen törkkäät koneeseen ja varmistat biosista että boottaa cd:ltä ja sitten korjaat windowsin asennuksen. - Toivottavasti Windows on aito? EDIT: Oletko katsellut koneen sisälle? pyöriikö kaikki tuulettimet esim.? Ettei kone ylikuumetessaan tahmaile? Mitenkäs onko emolevy minkälaisessa kunnossa? http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30328/article.html Ettei kondensaattorit ole kärsineet?
Windows on aito. Ja en ole asennellut mitään uutta vähään aikaan mut sillon tais alkaa jumittaan ku vaihoin F-securen Avastiin. Meinaatteko tol "korjaamisella" windowsin uudelleen asentamista? Ku laitoin windows levyn sisään niin ei tullut mitään et korjaa windows tai vastaavaa. Siis miten homma toimii en älyy näist koneist mitään niin jos joku vois selittää hyvin selkeillä ohjeilla? Ja se on vissi ettei ylikuumenemisesta johdu. Lopuista kysymyksistä en älynny mitään
Noniin. Tuolla on englanninkieliset ohjeet uudelleenasennukselle. Eivät nuo Professional ja Home Edition taida paljoa toisistaan erota, mutta kuitenkin eri linkit molempiin. Professional http://www.windowsreinstall.com/winxppro/installxpcdrepair/indexfullpage.htm Home Edition http://www.windowsxphome.windowsreinstall.com/installxpcdoldhdd/indexfullpage.htm EDIT: Määrititkö tuolloin että milloin Avast tarkistaa koneen virusten varalta? Koska siellä taitaa olla joku määritys että tarkistaa koneen käynnistyessä?