Mistä voisi johtua että hiiri rupeaa "pätkimään" aika usein hiiren oma softa valittaa että http://img113.imageshack.us/my.php?image=vikaki8.jpg Joten miten ongelman saisi mahdollisesti korjattua?
Kuinka kaukana hiiren vastaanotin on? Itselläni ainakin rupeaa hiiri pätkimään kun hiirtä käyttää kantaman rajamailla (n. 2-3 metriä). Myös hiiren paristot kannattaa tarkastaa, eli onko paristoissa virtaa. ... tai sitten ajattelen asian toiselta kannalta ja langallinen USB-hiiri, jolloin kannattaa tarkistaa laitehallinnasta ettei USB-ajureiden kohdalla ole keltaisia kysymysmerkkejä. Laitehallintaan Käynnistä -> Suorita -> devmgmt.msc
Uusimmat ajurit on ja myös vanhassa hiiressä oli sama ongelma, ja en ole kokeillut toisessa koneessa tätä uutta mutta kyllä vanha hiiri toimii oikein 2:koneessa.. Lisäyksenä vielä että windowsin usb laite tunnistin aina siis hylkää tämän hiiren ja tunnistaa uudestaan mutta tulee se että laite on kytketty mutta ei välttämättä toimi oikein. olisiko mahdollisesti windowsissa vikaa vai koneen usb portissa? =| Edit// Ja sen huomasin että kun hetken aikaa hiirtä liikuttelee niin sitten se vasta rupeaa pätkimään, mutta ei "lepotilassa" se pätki... Edit2// Huomasin että tässä hiiressä(razer copperhead) on firmwaren päivitys mahdollisuus joten olisko sillä mahdollista korjata tämä ongelma? Edit3// Noniin nyt taas todettu että ei ole windowsissa vikaa, Ubuntullakin samaista pätkimistä tapahtui..