elikkä missä on häikkä kun käynnistän koneen äänet ei toimi sittenkun suljen koneen äänet alkavat taas kuulua mutta kun esim. menen nettii oon siellä vähän aikaa kone menee tileen ja sittenkun käynnistän koneen uudestaan kone ilmottaa että ei ole äänilaitetta elikkä missä on ongelma?? (elikkä äänet eivät toimi)
Eli äänikortille ei ole ajettu sopivia ajureita. Eli onko integroitu äänikortti vai erillinen? Ja muokkaa-nappi on viestin oikeassa yläreunassa.
Sitten täytyy etsiä kortille sopivat salapoliisityönä ja koittaa metsästää oikeat ajurit kortilta löytyvillä tiedoilla. Eli tarkastaa kortti seuraavien merkintöjen varalta: valmistaja, tuotenumero, sarjanumero sekä muut mahdolliset selvästi erottuvat teidot, joiden perusteella voisi oikeat ajurit löytyä.
okei no veikkaan että tähän Creative Sound Blaster Live! 1024 löydy ajureita vai voitko antaa linkin?
http://fi.europe.creative.com/suppo...&driverlang=1035&OS=10&drivertype=1&x=22&y=20 Kokeilepa tuota ylempää.
"Setup Could not detect any Sound Blaster Audio card on your system. Please ensure that your Sound Blaster hardware is properly installed before running this Setup program." hmm... en tajua :/
hmmm.. no se vaan lakkasin vähän aikaa sitten toimimasta ja olen kokeillut toista pci-väylää ja emolevynkään äänet eivät toimi
Ettei vain olisi emolevyssä vikaa, kyllä varmasti joku muukin antaa oman arvionsa mutta näin itse arvelisin.
Onko kyseessä varmasti Creativen kortti (ettei joku OEM malli ala Dell tai HP)? http://kxproject.lugosoft.com/ noita ajureita kannattaa kokeilla.