Internet-yhteyden nopeuden jako reitittimellä??

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Kääpis 11.11.2006.

  1. Kääpis

    Kääpis Member

    Liittynyt:
    10.11.2004
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Aloittelijan kysymykseni on: Onko mahdollista jakaa Internet-yhteyden nopeus epätasa-arvoisesti reitittimellä, vai onnistuuko tämä ainoastaan ohjelmallisesti??

    Esimerkki tilanteesta: Minulla on 2Mbps/512kbps Internet-yhteys, ja 4-porttinen Zyxel Prestige 660H reititin. Siihen kiinni oma 'pääkone' ja kakkoskoneeksi vanha kone. Tällä toisella koneella olisi tarkoitus korkeintaan Internet-surffailuun/verkkopankkiin etc., joten sille ehdottomasti riittävä Download nopeus olisi 512kbps. Tavoitteena siis olisi että sen kaista olisi aina tuo 512, huolimatta siitä onko 'pääkone' käytössä vai ei. Jolloin 'pääkoneen' kaistana olisi aina vähintään 1,5Mbps, vaikka kakkoskone olisikin käytössä, ja muulloin 2Mbps. Onnistuuko tällaisen tilanteen asettaminen reitittimellä??
     
  2.  
  3. Ysf

    Ysf Active member

    Liittynyt:
    02.10.2005
    Viestejä:
    1,954
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    68
    Tuossa reitittimessä on QoS, jonka avulla voi tuota kaistan käyttöä voi rajata ja säätää. En kyllä osaa äkkiseltään sanoa onko sinun hakema "ratkaisu" mahdollista sitten toteuttaa..
     
  4. Kääpis

    Kääpis Member

    Liittynyt:
    10.11.2004
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    OK! Osaisiko joku kertoa että onko tuo mahdollista?

    NetLimiterin ajattelin hommata jos ei... Vai suositteleeko joku jotakin muuta ohjelmaa??
     
    Viimeksi muokattu: 11.11.2006

Jaa tämä sivu