Elikkäs oon asentanu jo XGL:län ja Beryllin, mutta miten saan ne käyttöön? esim. että työpöytiä pystyy selaamaan kuutiossa ym. Pitäis näyttää suurinpiirtein tolta: http://chris.pirillo.com/2006/09/06/vistas-ui-is-better-than-this/
Beryl-managerin avulla beryl enabloidaan, muokataan asetuksia yms. Käynnistä se Tosin kyllähän sen berylin käynnistys manuaalisestikin onnistuu, se vaatii vain pari komentoa enemmän: LD_LIBRARY_PATH=/usr/lib/opengl/xorg-x11/lib/ beryl --replace dbus settings & emerald &
Se miten noi saa toimiin on aika distrokohtasta. http://forum.beryl-project.org/ jos englanti taipuu niin tuolla ainakin juttua riittää. Periaatteessa toi toimii niin, että asennetaan 3d ajurit ja ajetaan graafinen työpytä xgl:n alla ja komennetaan beryl-manager. Mutta mutkia voi tulla matkaan. http://en.opensuse.org/Xgl siinä xgl:stä aika kattava dokumentointi.
beryll-manageri aukee kyllä, muuta en läytäny sieltä asetuksista mitään kohtaa mistä ois voinu "enabloida" sen...Onko sile "kuutio työpöydälle" joku näppäin yhdistelmä?
Hyvin pyörii beryl gentoossa, itse käytän svn ebuildeja mutta 0.1.1 kyllä taitaa löytyä ihan virallisesta portagesta. Jos ei löydy niin laymanilla hakee xeffects overlayn. berylin saa päälle systrayn ikonista "select window manager", jos on jo päällä niin enabloi rotate cube plugin beryl managerista, ei musitaakseni ole defaulttina päällä.
beryl-0.1.1-r1 löytyy jo ihan portagesta. Mulla on vielä gcc 3.4.6 käytössä kääntynee varmaan silläkin. Mitäs muuta tarvitaan? Uusimmat nvidian beta ajurit ekaksi? Hieman pelottaa lähteä sotkemaan toimivaa systeemiä... Tuo toimii siis myös KDE:n kanssa?
Nvidia ehti jo tällä viikolla julkaisemaan jo ihan viralliset (ei beta) 1.0-9629 ajuritkin ja mikäli Gentoota yhtään tunnen niin ne on jo varmaan portageenkin ilmaantuneet. Samana päivänä Berylistäkin muuten julkaistiin 0.1.2 versio.
En tiiä miks, mut en kyl saa millään toimimmaan. Se on jo valittu Window Manageriks, mutta miitään efektejä ei tuu...
Itse koetin asentaa beryliä tuon ohjeen mukaan http://gentoo-wiki.com/Beryl. Mutta nyt sotkin jotain kun KDE käynnistyy mustaan ruutuun. Aluksi sain berylin käynnistymään, mutta ikkunat jymähti paikalleen. No onneksi on varmuuskopio. Pohjana oli pienehkö Gentoon stable asennus, jossa kyllä aika vanha KDE versio. Paljon paketteja piti pistää package.unmask ennenkuin sain kaiken käännettyä. No palautan varmuuskopion ja koetan jokupäivä uusiksi
XGL pitää käynnistää erikseen, ohjeita tähän kyllä löytyy paljon, en ole itse koskaan xgl:ää käyttänyt niin en voi neuvoa siitä enempää. atin ajurit on muutenkin ongelmallista tavaraa. Compositen saa päälle xorg.conf tiedostosta: Section "Extensions" Option "Composite" "Enable" EndSection